Apzinies savu atbildību kā tūrists!
Izvēloties videi draudzīgu ceļošanu, tu atstāj iespēju arī nākamajām paaudzēm baudīt unikālus mirkļus dabā!
Apzinies savu atbildību kā tūrists!
Izvēloties videi draudzīgu ceļošanu, tu atstāj iespēju arī nākamajām paaudzēm baudīt unikālus mirkļus dabā!
Pēdējā laikā dažādos sociālajos tīklos, kā arī masu medijos aizvien biežāk parādās ziņas par aicinājumu doties upingā. Latvijā šim jēdzienam vēl nav atrasts īsts skaidrojums. To dēvē arī par krastingu vai krastošanu, bet būtībā tā ir iešana gar ūdensteču krastiem, to šķēršošana vai arī pārvietošanās pa pašu ūdensteces gultni. Tas ir viens no aktīvās atpūtas dabā pavadīšanas veidiem. Bet vai šis atpūtas veids ir dabai draudzīgs?
Ūdensteces un to piekrastes joslas ir jūtīgas ekosistēmas. Bieži vien tās ir dzīves vide dažādām retām un īpaši aizsargājamām sugām, piemēram, upju straujtecēs sastopamas tādas īpaši aizsargājamas sugas kā biezā perlamutrene, upes micīšgliemezis, upes raibgliemezis, īpašs retums ir ziemeļu upespērlene, kas mūsdienās sastopama vairs tikai dažās Latvijas ūdenstecēs. Strauji tekošo upju iedzelmēs savas paslēptuves atraduši taimiņu mazuļi un vēžveidīgie. Dabas daudzveidībai ļoti nozīmīga ir ūdens un sauszemes pārklājuma zona - tā ir dažādu organismu slēptuvju, migrācijas, uzturēšanās un barošanās vieta. Šeit ūdens kukaiņu kāpuri pārvēršas par lidojošiem īpatņiem, kā arī uzturas un barojas pieaugušie kukaiņi. Ūdensteču piekrastes labprāt apdzīvo dažādi tauriņi un vaboles, tā ir ligzdošanas un barošanās vieta putniem. Jo upes piekraste ir daudzveidīgāka, jo arī to apdzīvojošo organismu skaits ir lielāks.
Upings, īpaši, ja tas tiek organizēts kā pārgājiens lielam cilvēku skaitam, var radīt negatīvu ietekmi uz ūdensteci un tās piekrasti apdzīvojošajiem organismiem, kā arī nodarīt kaitējumu pašiem biotopiem, tos izbradājot. Latvijā ir pieejamas daudzas dabas takas, kas ved gar ūdensteču krastiem, kur var baudīt ainavu un izzināt saldūdens ekosistēmas. Ja dažādu iemeslu dēļ nepieciešams šķērsot ūdensteci, ieteicams to darīt vietās, kur upē sakrituši lielāki koki vai arī izmantot bebru dambjus. Īpaša vērība jāpievērš vietām, kur uz ūdenteces grunts saskatāmas gliemeņu čaulas. Šādās vietās ūdensteci šķērsot nedrīkst, jo pastāv draudi, ka gliemenes tiks sabradātas, kā arī tās negatīvi ietekmēs radītais uzduļķojums.
Lai labāk iepazītu ūdensteces un to piekrastes, Dabas aizsardzības pārvalde iesaka doties izzinošos pārgājienos kopā tikai ar pieredzējušiem dabas speciālistiem, kas pārgājienu maršutus organizes tā, lai netiktu radīts kaitējums upē un tās piekrastē esošajām dabas vērtībām!
Bukleta "Izvēlies dabas aizsardzību!" elektorniskā versija