Virszemes ūdensobjektos noteikto ierobežojumu apkopojums
Ūdens resursi ir viena no Latvijas lielākajām dabas bagātībām, kas tiek plaši izmantota aktīvai atpūtai, tūrismam un citām aktivitātēm. Latvijā ir ap 12,5 tūkstoši upju, strautu, urgu un lielu grāvju. Skaitot ezerus ar vismaz 1 hektāru lielu platību, to kopskaits ir 2256. Bet precīzu mazāku ezeriņu, purva akaču ezeriņu un dīķu skaitu nav iespējams noteikt. Lielākajā daļā no šiem mūsu valsts ūdens objektiem ar dažādiem ūdens transporta līdzekļiem var pārvietoties bez ierobežojumiem.
Vairāk kā 200 upēs un ezeros ir dabai un cilvēkiem nozīmīgas dabas vērtības, kuru saglabāšanai nepieciešams ierobežot apmeklētāju klātbūtni vai ekonomiskās aktivitātes. Daļa no tām atrodas purvainās teritorijās, kur daba jau pati parūpējusies par apgrūtinājumiem cilvēku klātbūtnei, bet ir arī viegli pieejamas ūdenstilpes vai ūdensteces. Lai mazinātu rekreācijas un/vai ekonomisko aktivitāšu slogu uz jau minētajām upēm un ezeriem, ir valsts izdoti normatīvi akti, kuros noteikti zināmi ierobežojumi pārvietošanās iespējām ar ūdens transporta līdzekļiem un ar tām saistītām būvēm, makšķerēšanai un medībām gan pašā ūdenstilpē, gan īpaši aizsargājamā dabas teritorijā ap to. Ierobežojumi noteikti īpaši aizsargājamās dabas teritorijās ar mērķi pasargāt kādu noteiktu ezera dzīvotni, nodrošināt ezerā ligzdojošo ūdensputnu aizsardzību, mazinātu antropogēno ietekmi uz sugām un/vai biotopiem.
Makšķerniekiem, lai vieglāk orientētos upju un ezeru krastos, Latvijas lauku konsultāciju un izglītības centrs ir izveidojis mobilo lietotni “Mana Cope” (Android, iOS), kur sadaļā “Kur copēt?” iekļauta informācija, kas palīdzēs vieglāk orientēties apkārtnē un ievērot makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību ierobežojumus. Katru dienu lietotnē tiek papildināta informācija par dabas teritorijām, sezonāliem liegumiem, kā arī piekļuves vietām pie ūdeņiem.
Dabas aizsardzības pārvalde sagatavojusi normatīvo aktu apkopojumu par virszemes ūdensobjektiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās par noteiktajiem ierobežojumiem saistībā ar:
- ūdenstransportu un ar to saistītām būvēm,
- makšķerēšanu,
- medībām.
Visu informāciju var skatīt arī te pat tīmekļvietnē. Ezeri un upes sadalīti 4 grupās atbilstoši Dabas aizsardzības pārvaldes reģionālo struktūrvienību pārraudzības teritorijām.
Ezeru un upju saraksts sakārtots arī alfabēta secībā.
- Saīsinājumi:
- (K) - Kurzeme;
- (L) - Latgale;
- (P) - Pierīga;
- (V) - Vidzeme