Jūlija beigās izdots Gaujas upes ielejā sastopamo augu un dzīvnieku sugu noteicējs „Izzināsim Gaujas senieleju”.
Noteicējs veidots kā metodiskais materiāls izmantošanai skolotājiem, vides gidiem, vides aizsardzības jomā strādājošajiem, kā arī citiem interesentiem, ar mērķi palīdzēt iepazīt un izzināt Gaujas upes ielejas kā mitrāja floru un faunu. Noteicējs kalpos arī par vērtīgu materiālu pielietošanai dažāda veida vides izglītības nodarbībās.
Noteicēja sugu sarakstam par pamatu izvēlētas tipiskas Gaujas ielejas palieņu un upes krastu sugas – raksturīgākie augi, bezmugurkaulnieki, putni un zīdītāji. Taču noteicējā atradīsiet ne tikai Gaujas senielejā plaši sastopamās augu un dzīvnieku sugas, piemēram, tādas kā parastā ieva, ziemzaļā kosa, ezera un meža meldrs, purva purene, bet arī retās un aizsargājamās, piemēram, daudzgadīgo mēneseni, ķērpi – melnā cistokoleja, saldūdens sārtaļģi – hildenbrandiju, kā arī reti sastopamo un arīdzan aizsargājamo saldūdens gliemeni – biezo perlamutreni u.c.
Noteicējā atrodami visu iekļauto sugu tulkojumi latīņu, angļu, krievu, vācu, franču, lietuviešu un igauņu valodās, kā arī norādes uz bieži un reti sastopamiem, ārstnieciskiem, aizsargājamiem un arī indīgiem augiem, to ziedēšanas laiku un sastopamības areālu, kas palīdzēs lietotājiem vieglāk orientēties augu daudzveidībā.
Noteicēju veidojuši Dabas aizsardzības pārvaldes un Gaujas NP fonda speciālisti, kā arī tā tapšanā līdzdarbojušies brīvprātīgie.
Noteicējs apskatāms ikvienā no Gaujas NP Apmeklētāju centriem – Siguldā, Baznīcas ielā 7, pie Gūtmaņalas, pie Zvārtes ieža un Līgatnes dabas takās.
Ja jums radusies interese par šī noteicēja iegūšanu savām vajadzībām, rakstiet uz e-pastu – baiba.pavlovica@gnpfonds.lv.
Iepazīsti Gaujas senielejas kā bagātīga mitrāja vērtības un pārliecinies par to daudzveidību!
Noteicējs sagatavots Igaunijas – Latvijas programmas pārrobežu sadarbības projekta „Atpakaļ dabā!“ ietvaros.
Informāciju sagatavojusi
Dabas aizsardzības pārvaldes
sabiedrisko attiecību speciāliste
Rita Jakovļeva