Dabas aizsardzības plāns ir īpaši aizsargājamas dabas teritorijas apsaimniekošana plāns, kura izstrādes laikā vērtē esošo un plāno turpmāko teritorijas dabas vērtību saglabāšanu, dabas resursu izmantošanu, sugu un biotopu aizsardzību un apsaimniekošanu, kā arī reģiona attīstību un nākotnes perspektīvas.
Atjaunināts: 11.01.2025.
Dabas aizsardzības plānu izstrāde bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai rezervātos un nacionālajos parkos
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 2.2.3. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot dabas aizsardzību un bioloģisko daudzveidību, "zaļo" infrastruktūru, it īpaši pilsētvidē, un samazināt piesārņojumu" 2.2.3.3. pasākuma "Pasākumi bioloģiskās daudzveidības veicināšanai un saglabāšanai” pirmās kārtas īstenošanas projekts
» JOMAS
Bioloģiskā daudzveidība
» PROJEKTA ĪSS APRAKSTS
Dabas aizsardzības plānus (turpmāk DA plāns) izstrādās sešām Natura 2000 teritorijām: Moricsalas da-bas rezervātam, Teiču dabas rezervātam, Krustkalnu dabas rezervātam, Grīņu dabas rezervātam, Slīteres Nacionālajam parkam un Rāznas nacionālajam parkam.
DA plāna esamība atvieglo iespējas konkrētajā īpaši aizsargājamā dabas teritorijā plānot un īstenot pla-šāka apmēra apsaimniekošanas pasākumus un to attīstības iespējas, kā arī jau sākotnēji veikt izpētes dar-bus, lai noskaidrotu, vai plānotā saimnieciskā darbība šajā teritorijā būs iespējama.
Lai līdzsvarotu dabas aizsardzības un sabiedrības ekonomiskās attīstības aizvien pieaugošās vajadzības, DA plānu izstrādes procesā liela loma atvēlēta sabiedrības iesaistei, vienlaicīgi paredzot sabiedrības izglītības un informēšanas darbu.
DA plānos ietvertā informācija par nepieciešamajiem bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas pasāku-miem veicinās investīciju piesaisti biotopu un sugu dzīvotņu saglabāšanas konkrētiem pasākumiem jau nākamajās Kohēzijas fonda programmas kārtās un citos ES un nacionālajos finansējumu avotos. Turklāt investīcijas būs mērķētas uz reģioniem. Dabas rezervāti un nacionālie parki, kam paredzēta DA plānu izstrāde, atrodas Kurzemē un Latgalē, kur nākotnes investīcijas dabas apsaimniekošanas pasākumiem (piemēram, meža biotopu struktūras dažādošanai, zālāju biotopu atjaunošanai, tūrisma infrastruktūras pilnveidei, ūdensobjektu apsaimniekošanai u.c.) dos ieguldījumu reģionos uzņēmējdarbības jomā.
» PROJEKTA MĒRĶIS
Sagatavot priekšnoteikumus bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai, izstrādājot sešus dabas aizsardzības plānus īpaši aizsargājamām dabas teritorijām, kurās atrodas lielas valsts zemju platības, kas nodotas Dabas aizsardzības pārvaldes valdījumā.
» GALVENIE UZDEVUMI
- Izstrādāt DA plānus diviem nacionālajiem parkiem un četriem dabas rezervātiem.
- DA plānu izstrādes procesā iesaistot sabiedrību, nodrošināt vides izglītību.
- DA plānos iekļaut dabas teritorijas sociālekonomisko izvērtējumu.
- Plānojot apmeklētāju infrastruktūras attīstību, kā arī sabiedriskajās sanāksmēs ievērot vides pie-kļūstamības aspektu.
» PLĀNOTIE REZULTĀTI
-
Izstrādāti seši dabas aizsardzības plāni Natura 2000 teritorijām 32 240,05 ha platībā (rādītājā ieskaitītas to rezervātu un nacionālo parku stingrā režīma, regulējamā režīma un dabas liegumu funkcionālās zonas).
-
Noorganizētas vismaz 25 sabiedrību izglītojošas sanāksmes.
-
Tīmekļa vietnēs ir informācija par projekta īstenošanas vietas pieejamību, ir pielāgoti informāci-jas uztveres formāti (teksts vieglajā valodā, subtitri, u.c.).
-
Nacionālo parku DA plānos ir iekļauti vides piekļūstamības ekspertu ieteikumi.
- IDENTIFIKĀCIJAS Nr.
- 2.2.3.3/1/24/I/001
- 2.2.3.3/1/24/I/001
- ĪSTENOŠANAS LAIKS
- 60 mēneši (01/10/23 - 30/09/28)
- 60 mēneši (01/10/23 - 30/09/28)
- KOPĒJAIS FINANSĒJUMS
- 2941177 EUR
- 2941177 EUR
- LĪDZFINANSĒJUMS
- 84% jeb 2 500 000 EUR ES Programmas līdzfinansējums
- 16% jeb 441 177 EUR līdzfinansējumu nodrošina Latvijas valsts
- ĪSTENOŠANAS VIETA
- Latvija
- Latvija
- ĪSAIS NOSAUKUMS
- Dabas plānu izstrāde
- Dabas plānu izstrāde
» Dabas aizsardzības pārvalde
- Baznīcas iela 7, Sigulda, Siguldas novads, Latvija, LV-2150.
- pasts@daba.gov.lv
- www.daba.gov.lv