30.septembrī Dabas aizsardzības pārvaldes Ķemeru nacionālā parka administrācija projekta „Atpakaļ pie dabas” ietvaros rīkoja vides sakopšanas talku, kurā kopā ar administrācijas un projekta darbiniekiem piedalījās 28 Ķemeru vidusskolas vecāko klašu skolēni un skolotāji.

 

Vides sakopšanas talka tradicionāli asociējas ar atkritumu vākšanu, taču šoreiz Ķemeru vidusskolēnu ieguldījums Ķemeru nacionālajā parkā bija gluži citā jomā. Šīs talkas ietvaros tika organizēta atpakaļdabiskotās Slampes upītes palienes pļavu un pieguļošā meža atbrīvošana no vecā žoga paliekām. Talkas laikā skolēni kopā ar ĶNP administrācijas dabas aizsardzības speciālistu A. Liepu novāca un satina ruļļos vecā aploka drātis, kā arī izraka vecā žoga stabus.

 

Pēc labi padarīta darba talciniekus gaidīja siltas uzkodas un tēja, kā arī stāstījums par projekta „Atpakaļ pie dabas” aktivitātēm. Šis arī bija piemērots brīdis, lai dalītos iespaidos par padarīto, kā arī uzdotu jautājumus parka darbiniekiem un uzzinātu ko vairāk par atjaunotā mitrāja – Slampes upītes palieņu pļavu teritoriju, un to apsaimniekošanu. Jautājumu bija daudz – par to, kā radies Dunduru pļavu nosaukums, par savvaļas dzīvniekiem, kas ganās Dunduru pļavās, to dzīvesveidu. Vidusskolniekus arī interesēja, no kurienes Konik zirgi un taurgovis atvestas, kā lielie zālēdāji pārdzīvo mūsu skarbo ziemu. Skolēni labprāt izmantoja iespēju uzkāpt Dunduru pļavu skatu tornī.

 

Pēc palieņu pļavu un lielo zālēdāju iepazīšanas talkas dalībnieki, dabas aizsardzības speciālista Anda Liepas un projekta darbinieku pavadībā, devās ekskursijā uz vienu no interesantākajiem Ķemeru nacionālā parka mitrājiem – Kaņiera ezeru. Vidusskolēniem bija iespēja apmeklēt jauno putnu vērošanas torni Riekstu pussalā un uzzināt par daudzveidīgo ezera putnu faunu.

 

Vides sakopšanas talkas tiek rīkotas arī citu projekta „Atpakaļ pie dabas” partneru teritorijās gan Latvijā, gan Igaunijā. Oktobra otrajā sestdienā, 10. oktobrī, notiks Emajõgi upītes krastu sakopšanas talka Palupõhja Dabas skolas tuvumā, Igaunijā. Pasākumu organizē Tartu vides izglītības centrs sadarbībā ar Igaunijas ērgļu pētniekiem.

 

Projekts „Atpakaļ pie dabas” tiek īstenots Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmā. To finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds. ĶNP administrācijas dalībai projektā nepieciešamo līdzfinansējumu nodrošina Latvijas valsts.

 

Informāciju sagatavoja projekta „Atpakaļ pie dabas”
asistente Vita Caune.