2017




Augustā Viļakas novada Žīguru pagasta Žīguros notika vietējo dižkoku apzināšanas pasākums, ko rīkoja biedrība „Viricaˮ sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi (turpmāk – Pārvalde).  

Iesākumā Pārvaldes speciālisti klātesošajiem pastāstīja par iestādes galvenajiem uzdevumiem un darbības virzieniem, kā arī ieskicēja valsts vides inspektoru ikdienas darbu.

Savukārt pievēršoties pasākuma centrālajai tēmai – dižkokiem –, klātesošajiem bija iespēja uzzināt plašāk par Pārvaldes un Latvijas valsts 100gades biroja kopīgo iesaistes akciju “LV100 dižošanās”, kuras laikā ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts doties dabā un apzināt vēl nereģistrētos dižkokus, pievienojot par tiem informāciju izveidotajā digitālajā kartē http://lv100.lv/dizosanas/, lai pēc tam šos kokus apzinātu Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti, pārmērot un pievienojot valsts oficiālajā dižkoku reģistrā. Šī iniciatīva jau ir radījusi lielu rezonansi un cilvēku atsaucību un iesaisti, taču speciālisti lēš, ka joprojām Latvijā ir vairāki tūkstoši neapzinātu dižkoku.

Ar vides spēles “Cik dūšīgam jābūt, lai kļūtu dižkoks” palīdzību ikviens varēja noskaidrot, cik liels apkārtmērs jāsasniedz konkrētas sugas kokam, lai tas kļūtu dižkoks. Ikkatrs uzdeva sev interesējošos jautājumus un aktīvi piedalījās gan izzinošās, gan praktiskās aktivitātēs.

Praktiskajā daļā Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieces demonstrēja, kā jāveic dižkoku uzmērīšana dabā un kā pareizi jāaizpilda dižkoku uzmērīšanas anketa. Pasākuma dalībnieki apsekoja vietējo iedzīvotāju apzinātos dižkokus un veica to uzmērīšanu. Kopā tie bija 7 dižkoki – 2 priedes, 4 ozoli un viens bērzs, lielākā daļa no tiem datu bāzē “Ozols” (http://ozols.daba.gov.lv/pub/) vēl nebija reģistrēta. Pie dižkokiem piestiprināja īpaši aizsargājamās dabas teritorijas atpazīšanas zīmi - ozollapu.

Dabas aizsardzības pārvalde ir gandarīta par biedrības iniciatīvu, pateicas par izrādīto interesi dižkoku apzināšanā un cer uz turpmāku sadarbību dabas vērtību saglabāšanā Viļakas novadā.

Pasākumu finansiāli atbalstīja Latvijas vides aizsardzības fonds projektā „Mūsu dižkokiˮ un tajā piedalījās apmēram 15 vietējo dabas saglabāšanas entuziastu.