Publicēts: 23.02.2017.
Foto: V.Vītola
Kamēr ziema vēl nav padevusies pavasarim, Dabas aizsardzības pārvalde aicina ikvienu interesentu uz Līgatnes dabas takām, kur sestdien 25.februārī norisināsies Zelta caunas dienas pasākums.
Latvijā sastopamas divu sugu caunas – meža cauna un akmeņu cauna. Ziemas periodā šiem dzīvniekam ir ļoti skaists kažoks, tas izaug biezāks un apmatojums garāks, un arī kažoka krāsa ir gaišāka, zeltaināka – ne par velti šie dzīvnieki ir izpelnījušies zelta caunu nosaukumu! Ziemā arī caunas pēdiņas klāj silta vilna.
Plkst. 12:00 visiem interesentiem būs iespēja doties gida pavadībā dzīvnieku vērošanas pārgājienā pa dabas takām. Savukārt no plkst.12:00-15:00 Līgatnes dabas taku teritorijā esošajā Dabas izglītības centrā "Pauguri" interesentiem būs iespēja izzināt caunu dzīvesveidu un paradumus, kopā ar izglītības centra pārstāvjiem darbojoties radošajās darbnīcās un spēlēs. Savvaļas dzīvnieku kopēja Dace Vītola dalīsies fotostāstos par Līgatnes caunām.
Līgatnes dabas takās mīt meža cauna Vaņka, kas dzimis Rīgas Nacionālajā zooloģiskajā dārzā un akmeņu cauna Neris. Vaņka ir ļoti kustīgs un ziņkārīgs dzīvnieks, kas labprāt vēro, kurp dodas dzīvnieku kopēji vai ar ko nodarbojas Līgatnes dabas taku melnais kaķis Moris. Vaņkam patīk dažādas ūdens izpriecas, viņš parasti nesmādē gan lietainu laiku, gan peldes savā vannā, pēc kurām mēdz izvārtīties smiltīs, tāpēc apmeklētāji nereti ir pārsteigti par dzīvnieka slapjo un smilšaino kažoku.
Akmeņu cauna Neris, atšķirībā no Vaņkas, nav pārāk sabiedrisks dzīvnieks, tāpēc šobrīd tas uzturas atsevišķā mājoklī, kas apmeklētājiem nav apskatāms.
Līgatnes dabas taku teritorijā mīt arī savvaļas meža caunas, ko apmeklētāji var pamanīt kāpelējam pa kokiem vai nesteidzīgi šķērsojam pastaigu takas. Līgatnes dabas taku darbinieki ne vienmēr priecājas par šiem dzīvniekiem, jo caunas ir iemanījušās doties pie citiem dzīvniekiem uz maltīti, un veikli prot nočiept labākos gaļas gabalus.
Visi, kam uzvārdā ir kāda saistība ar caunu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu, šajā dienā Līgatnes dabas takas varēs apmeklēt bez maksas!
Pasākumu organizē Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Līgatnes novada pašvaldības aģentūru "Līgatnes novada kultūras un tūrisma centrs".
Gaujas Nacionālā parka Līgatnes dabas takas izveidotas 1975.gadā mežainām gravām bagātā apvidū, lai iepazīstinātu apmeklētājus ar Latvijā dzīvojošo savvaļas dzīvnieku sugām, dabas daudzveidību un dabas aizsardzības nepieciešamību. Lai to īstenotu, Līgatnes dabas takās regulāri notiek izglītojoši pasākumi par Latvijā sastopamajiem savvaļas dzīvniekiem, dodot iespēju visiem interesentiem sīkāk iepazīt šo dzīvnieku bioloģiju, dzīvesveidu, uzvedību un nozīmi dabā, kā arī iepazīsties ar Līgatnes dabas takās dzīvojošiem konkrētās sugas pārstāvjiem.
Interesanti fakti par caunām: Meža cauna ir Latvijas mežu iemītnieks jau kopš pēdējā ledus laikmeta. Akmeņu caunas dzīvo ne tikai mežā, bet apmetas arī cilvēku mājokļu tuvumā un reizēm pat daudzdzīvokļu māju bēniņos. Caunai ir ļoti asi un daļēji ievelkami nagi, tāpēc dzīvnieks var veikli kāpelēt pa kokiem. Cauna mēdz nokost vairāk medījuma, nekā spēj apēst. Neapēsto barību cauna noslēpj un izlieto vēlāk. Caunas ir vientuļnieces, satiekas tikai riesta laikā. Savvaļā caunas dzīvo apmēram 8-10 gadus, bet nebrīvē var nodzīvot līdz 18 gadiem.
Pasākuma afiša >>>
Vairāk par caunu >>>