2018


Slīteres Zilie kalni.

Vienkopus pulcējot dažādu jomu profesionāļus, sestdien, 4. augustā plkst. 15.00, norisināsies Slīteres Nacionālā parka 95. jubilejas konference. Tā sola aizraujošu ceļojumu laikā, aicinot izzināt notikumus Slīteres Nacionālā parka dabā no vissenākās aizvēstures līdz mūsdienām, no Šlīteres Zilajiem kalniem līdz Baltijas jūrai.

Savukārt pēc konferences plkst. 21.00 ikviens aicināts iesaistīties tradicionālās Slīteres Kukaiņu nakts aktivitātēs.

Konference notiks pie Šlīteres bākas, Dundagas pagastā. Pasākums ir bez maksas un tajā aicināti piedalīties dabas aizsardzības jomas eksperti un studenti, esošie un bijušie parka darbinieki, apkārtnes iedzīvotāji, pašvaldību, izglītības, kultūras, tūrisma iestāžu darbinieki un citu jomu profesionāļi un interesenti, tostarp mediju pārstāvji. Pieteikt dalību konferencē var līdz 3. augustam, aizpildot elektronisko reģistrācijas anketu. Sīkāka informācija, zvanot 28385025 vai rakstot e-pastu uz andra.ratkevica@daba.gov.lv.

Kopumā konferencē ar saviem priekšlasījumiem uzstāsies 11 dažādu jomu profesionāļi.

Konferences programma >>>

Dabas muzeja paleontologs Ivars Zupiņš atklāj, ka konferencē vispārīgi ilustrēs Slīteres Nacionālā parka teritorijas ceļu telpā un laikā. “Nacionālā parka teritorijai ir 500 miljonus sena vēsture. Par sava laikmeta “lieciniekiem” mūsdienās kļuvušas, piemēram, jūras bezmugurkaulnieku fosilijas, koraļļi, zivju pārakmeņojumi Slīteres smilšakmeņos. Arī nacionālā parka piekrastē atrodamais dzintars spēj atklāt aptuveni 40 miljonu gadu senas liecības par dabas daudzveidību šajā reģionā,” uzsver I. Zupiņš.

Konferencē iecerēts izzināt arī, kā nacionālajam parkam ir klājies pēc 1992. gada lielā ugunsgrēka Bažu purvā, kā parka ūdeņos jūtas butes un citas zivis, cik rosīga ir kukaiņu pasaule. Nedzirdētus faktus par Slīteres putnu pētījumu vēsturi pasākumā atklās arī ornitoloģijas vēstures pētnieks Ruslans Matrozis.

“Interesanti, ka pirmā zinātniskā publikācija par Latvijas putniem iznāca pirms 240 gadiem, bet Kolkas ragu kā izcilu putnošanas vietu ornitologi atklāja vien pirms 60 gadiem – 1958. gadā. Turklāt Padomju pierobežas stingrā režīma dēļ tikai 1980. gadā rezervāta teritorijā veiktas pirmās putnu uzskaites. Mūsdienās labvēlīgos apstākļos putnu migrācijas laikā no raga var novērot pat 100-120 putnu sugu, tai skaitā gandrīz visas dienas plēsīgo putnu sugas,” pauž R. Matrozis.

Konferencē tiks runāts arī par nacionālā parka kultūrvēsturi – gaismā tiks celts senās akas stāsts un iepazītas līvu kultūrliecības. Īpašā pētījumā konferences laikā dalīsies arī Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūta pētnieks Juris Smaļinskis, atklājot un interpretējot Šlīteres Zilo kalnu atsegumu vēstījumus. “Atsegumos vēstītais ļauj uzzināt gan par dažādiem politiskiem, gan sociālekonomiskiem procesiem. Šeit izdevies atrast, iespējams, Kurzemē senāko smilšakmenī
iecirsto vēstījumu. Smilšakmens glabā liecības arī par seniem lībiešu dzimtas uzvārdiem,” pauž J. Smaļinskis.

Konferences dalībnieki varēs iegūt unikālu piezīmju grāmatiņu, kurā iemūžinātas dažādas ainas no nacionālā parka vēstures. Tāpat konferences laikā būs aplūkojama arī īpaša fotoizstāde “Slīteres Nacionālā parka kukaiņi”, kas ļaus ielūkoties krāsainajā seškājaiņu pasaulē.

Slīteres Nacionālā pirmsākumi meklējami 1923. gadā, kad aizsargājamo dabas pieminekļu sarakstā iekļāva Šlīteres Zilos kalnus ar mežiem tās pakājē – kopumā 1100 ha lielu platību. Mūsdienās nacionālais parks var lepoties ar vairāk nekā 16 tūkstošu hektāru lielu teritoriju no Šlīteres Zilajiem kalniem, līdz Kolkasragam ziemeļos. Te ir vieta, kur ar stāvu Zilo kalnu kāpli beidzas Ziemeļkurzemes pacēlums un lejpus sākas Undžavas mežu biežņa, kurai pāri var saskatīt piekrastes lībiešu ciemus un pat Sāmsalu.

Konference tiek organizēta projektā “Nacionālie parki laiku lokos”. Lai stiprinātu Latvijas sabiedrības piederības sajūtu un mīlestību pret savu zemi un vairotu izpratni par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju lomu dabas un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā nākamajām paaudzēm, projektā paredzētas divas konferences. Siguldā 27. septembrī norisināsies Gaujas Nacionālā parka 45. jubilejas konference.

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.