Cilvēki aizvāc riepas no upes gultnes.

Pasaules dabas fonds kopā ar “Lidl Latvija” un Dabas aizsardzības pārvaldi jau otro gadu aicina ikvienu, kam rūp tīras un brīvi plūstošas upes, piedalīties starptautiskās iniciatīvas River Cleanup Collective upju sakopšanas talkā 6. septembrī Gaujas Nacionālajā parkā. Šogad talkas mērķis ir atbrīvot vairākas gravas un upes Siguldā no cilvēku radītajiem atkritumiem, kas negatīvi ietekmē šo vietu ekoloģisko stāvokli.

Talkas laikā no atkritumiem tiks atbrīvota Lakstīgalas grava un upe, Pūču grava un Kraukļupīte, kā arī atkārtoti tiks apsekota arī Vējupītes grava, kur pagājušajā gadā līdzīgas talkas ietvaros “Lidl Latvija” organizētie 90 brīvprātīgie savāca aptuveni 2 tonnas atkritumu, sākot no plastmasas pudelēm un beidzot ar auto riepām. Atgriežoties šajā vietā, talcinieki varēs pārliecināties, vai grava no atkritumiem ir attīrīta pilnībā.

Gaujas Nacionālajā parkā gravas un upes veido unikālu ainavu un nodrošina dzīvotnes daudzām retām augu un dzīvnieku sugām. Diemžēl gravās un arī upēs ir sakrājušies cilvēku radītie atkritumi, kas var nonākt Gaujā un tālāk Baltijas jūrā. Šie sadzīves atkritumi ne tikai palielina ūdens piesārņojuma risku, bet arī rada slogu gravās augošo augu un mikroorganismu sugām. Lielāka izmēra atkritumi nelielā upē var būt šķēršļi, kas palēnina tās tecējumu, tādējādi apgrūtinot tās pašattīrīšanos, pirms tā ietek Gaujā. Rūpējoties par mazo upīšu un to krastu sakopšanu, arī Gaujā tiek samazināts ūdens piesārņojuma risks.

“Pagājušajā gadā kopā ar “Lidl Latvija” darbiniekiem un brīvprātīgajiem no atkritumiem atbrīvojām Vējupītes gravu Siguldā. Šogad turpināsim un paplašināsim šo darbu vēl divās Gaujas Nacionālā parka vietās – Lakstīgalas un Pūču gravās. Neapšaubāmi, atkritumiem dabā nevajadzētu atrasties, taču pērnā gada pieredze liecina, ka tie tur joprojām ir un var nonākt mūsu virszemes ūdeņos, augsnē un gruntsūdeņos, radot kaitīgo mikroplastmasas piesārņojumu,” skaidro Pasaules dabas fonda direktors Jānis Rozītis.

Talka jau otro gadu tiek organizēta starptautiskās River Cleanup Collective iniciatīvas ietvaros, kurā aktīvi iesaistās “Lidl Latvija” darbinieki.

“Lidl Latvija” valdes loceklis Arūnas Dzikas, kurš personīgi piedalīsies upes sakopšanas talkā, uzsver: “Dabas daudzveidības mazināšanās ir viens no nozīmīgākajiem vides ilgtspējas riskiem pasaulē un arī Latvijā. Tāpēc, lai mazinātu plastmasas un citu atkritumu nonākšanu ūdeņos, un veicinot dabas daudzveidības atjaunošanos, mūsu “Lidl” kolēģi daudzās Eiropas valstīs aktīvi iesaistās River Cleanup aktivitātēs. Arī mums ir pilnīgi pašsaprotami, ka “Lidl Latvija” komanda auj kājās gumijas zābakus, velk rokās darba cimdus un dodas sakopt apkārtējo vidi.”

“Gaujas Nacionālais parks ir senākais un lielākais nacionālais parks un otrs apmeklētākais tūrisma galamērķis Latvijā. Esam izveidojuši un uzturam tajā plašu infrastruktūras tīklu, kas sniedz daudzveidīgas iespējas pastaigām, atpūtai, sportam šajā teritorijā. Diemžēl tas veicina arī vides piesārņojumu, kas būtiski ietekmē dabas estētisko baudījumu, kā arī apdraud teritorijā mītošos rāpuļus, putnus un dzīvniekus,” papildina Dabas aizsardzības pārvaldes Komunikācijas un dabas izglītības nodaļas vadītāja Elīna Ezeriņa.

Talkā aicināts iesaistīties ikviens, kuram rūp tīras un brīvi plūstošas upes. Plānotie darbi paredz, ka būs gan jābrien pa ūdeni, gan jālien zem un pāri sagāztiem kokiem, gan jāiet pa stāviem krastiem, tāpēc svarīgi ir piedomāt par atbilstošiem apaviem un apģērbu. Viss pārējais nepieciešamais darbam tiks nodrošināts. Pēc kārtīgi paveikta darba talkas dalībnieki tiks cienāti ar pusdienām.

Pasākums norisināsies 6. septembrī plkst. 11.00 Siguldā. Precīza tikšanās vieta tiks nosūtīta pēc reģistrēšanās. Plānotais talkas ilgums ir aptuveni 3 stundas.

Pieteikšanās talkai atvērta līdz 3. septembrim, aizpildot tiešsaistes pieteikuma anketu.

Talku organizē Pasaules dabas fonds sadarbībā ar “Lidl Latvija” un Dabas aizsardzības pārvaldi. Tā ir viena no projekta LIFE GoodWater IP veiktajām aktivitātēm, kuru mērķis ir uzlabot upju ekoloģisko stāvokli dažādos Latvijas reģionos.