Publicēts: 28.09.2018.
Pateicoties brīvprātīgo darbam, iniciatīvā “Daru labu dabai”, septembrī Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvaldes) uzraudzībā vairākās īpaši aizsargājamās piejūras dabas teritorijās notikušas ievērojamas kāpu saglabāšanas talkas. To laikā brīvprātīgie kāpas atbrīvojuši no invazīvajām sugām, kā arī nostiprinājuši pret krasta eroziju un tālāku izbradāšanu.
“Sakām sirsnīgu paldies ikvienam brīvprātīgajam un talku iniciatoram, kas iesaistījās smagajā kāpu saglabāšanas darbā. Visi kopā esam paveikuši varenu darbu, lai vienu no lielākajām Latvijas dabas vērtībām – piejūras kāpas – saglabātu arī nākamajām paaudzēm,” uzsver Pārvaldes Pierīgas reģionālās administrācijas vecākais valsts vides inspektors Kārlis Lapiņš, kura vadībā norisinājās lielākā daļa talku. Viņš gan uzsver, ka šādas talkas nebūtu nepieciešamas, ja ikviens Latvijas iedzīvotājs atbildīgi izturētos pret kāpu saglabāšanu – tās nepiesārņotu, neizbradātu un nestādītu tajās invazīvās sugas.
8. septembrī invazīvās sugas – krokainās rozes Rosa rugosa – ierobežošanas talkā Jaunķemeru pludmalē, Ķemeru Nacionālā parka (ĶNP) teritorijā iesaistījās konkursa “Miss Scuba Latvia 2018” dalībnieces. Talku sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi organizēja Pasaules dabas fonds.
K. Lapiņš skaidro, ka ikdienā vairums cilvēku pat neapzinās, kādas rīcības nepieciešamas, lai priekšdienām saglabātu kāpas, tādas, kādas tās pazina mūsu senči. Viena no lielākajām likstām ir svešzemju augi, kas agresīvi ienāk kāpu veģetācijā, pārmācot vietējās augu sugas. “Piekrastes kāpas ir viens no apdraudētākajiem biotopiem pret invāziju, jo šeit ir relatīvi zema vietējo sugu konkurence. Kopumā ir ap 50 augu sugu, kas aug tikai vai galvenokārt jūras krastā, tādēļ svarīgi cīnīties ar invazīvo sugu tālāku izplatību,” uzsver K. Lapiņš.
Bez cilvēku iejaukšanās pamazām par mežu pārvēršas arī Eiropā apdraudētā pelēkā kāpa – vienīgā vai galvenā mājvieta daudzām gaismprasīgām augu, ķērpju un dzīvnieku sugām, tostarp pļavas silpurenei. Tādēļ 14. septembrī notika pelēkās kāpas atjaunošanas un sakopšanas talka Engurē, kuru sadarbībā ar Pārvaldi organizēja biedrības “Partnerība laukiem un jūrai” sadarbības projektā “Piekrastes un kāpu apsaimniekošana un izmantošana”. Talkā piedalījās projekta partneri no Igaunijas, Somijas un Ziemeļīrijas, Engures vidusskolas 10. klase un Engures pagasta pārvaldes komunālās daļas darbinieki. No kāpām izravētas un izzāģētas mazās priedītes un citi koki. Nozāģētie koki pārvērsti šķeldā. Nopļauta un nogrābta arī zāle.
Krietnu ļaunumu kāpu biotopiem nodara arī atpūtnieki, kuri ik vasaru, dodoties atpūtā pie jūras, nesaudzīgi izbradā retos augus un palielina erozijas risku. Tādēļ 15. septembrī uzņēmums “Coca-Cola” piedalījās kāpu stiprināšanas talkā dabas parkā “Piejūra” Carnikavas pludmalē. Kopīgiem spēkiem tika veidoti kārklu un niedru pinumu žodziņi erozijas apdraudēto kāpu stiprināšanai, antropogēnās slodzes mazināšanai un apmeklētāju plūsmas regulēšanai. Talku sadarbībā ar projektu “Life CoHaBit”, kurā Pārvalde iesaistījusies kā sadarbības partneris, organizēja Pasaules Dabas fonds.
18. septembrī līdzīgā kāpu stiprināšanas talkā Gausajā jūdzē, ĶNP teritorijā, piedalījās uzņēmuma “FactSet Latvia” pārstāvji. Talkas laikā izdevās atjaunot daļu 2012. gadā Lielās talkas laikā veidoto kārklu pinumu žodziņu, kā arī izveidot pilnīgi jaunus. Talku sadarbībā ar Pārvaldi organizēja biedrība “Homo ecos”.
Šāda kārklu pinumu žodziņu veidošanas talka Gausajā jūdzē norisinājās arī 22. septembrī. Talku sadarbībā ar Pārvaldi organizēja Engures novada Lapmežciema pagasta pārvalde Latvijas vides aizsardzības fonda projektā “Rīgas jūras līča piekrastes un Kaņiera ezera biotopu apsaimniekošana un infrastruktūras izveide Engures novada teritorijā”.
Paredzams, ka kāpu atjaunošanas un stiprināšanas darbi, iesaistoties brīvprātīgajiem no dažādiem uzņēmumiem un interešu grupām, turpināsies arī oktobrī. Plašāka informācija par iniciatīvu “Daru labu dabai”, kurā darbi piemēroti trīs līdz pat 50 cilvēku lieliem kolektīviem, atrodama iniciatīvas mājaslapā www.darudabai.lv.