Invazīvās sugas Projekts
Ezers

Siguldā, 25. Septembrī Dabas aizsardzības pārvalde norisināsies informatīvs seminārs, kurā iepazīstinās ar projekta “Invazīvo sugu monitorings ĪADT, izmantojot vides DNS metodi” rezultātiem.

Invazīvās sugas var radīt lielus ekonomiskos un vides zaudējumus, pat ietekmēt cilvēku veselību un labklājību. Tās ir viens no galvenajiem bioloģiskās daudzveidības izzušanas veicinošajiem faktoriem. Tāpēc ir svarīgi invazīvās sugas monitorēt iespējami plašākā areālā, lai novērstu to strauju izplatību īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (ĪADT)

Vides DNS analīze tiek minēta kā daudzsološa pieeja invazīvo sugu monitoringam. Ar tās palīdzību sugu klātbūtni iespējams noteikt pat tad, ja īpatņu vidē ir ļoti maz, līdz ar to dodot iespēju pēc iespējas ātrāk reaģēt uz invāzijas radītajiem draudiem.

Seminārā Daugavpils Universitātes aģentūras "Latvijas Hidroekoloģijas institūts" eksperti informēs par projekta “Invazīvo sugu monitorings ĪADT izmantojot vides DNS metodi” rezultātiem.

Projekta mērķis bija monitorēt invazīvo sugu klātbūtni īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, izmantojot vides DNS analīzes pieeju. Projekta ietvaros metode tika testēta piecām invazīvajām sugām - dzeloņvaigu vēzis (Orconectes limosus), signālvēzis (Pacifastacus leniusculus), rotans (Perccottus glenni), saldūdens medūza (Craspedacusta sowerbii) un daudzveidīgā sēdgliemene (Dreissena polymorpha).

Projekta laikā secināts, ka vides DNS metode invazīvo sugu izplatības apzināšanā ir ar atšķirīgām sekmēm.

Projekta “Invazīvo sugu monitorings ĪADT, izmantojot vides DNS metodi” noslēguma seminārs.
2024. gada 25. septembris  plkst. 11.00, Baznīcas iela 7, Sigulda.