2018
Spānijas kailgliemezis

Noslēdzies Daugavpils Universitātes Dabas izpētes un vides izglītības centra un Dabas aizsardzības pārvaldes īstenotaisais projekts „Datu ieguve par invazīvo sugu Spānijas kailgliemezi (Arion lusitanicus) Latvijā”.
 
Projekta ietvaros ir izstrādāta ātri aizpildāma anketa informācijas iegūšanai par sugas izplatības ceļiem, apkarošanas metodēm un to efektivitāti, sabiedrības un pašvaldību iespējām iesaistīties sugas izplatības ierobežošanā. Kopumā aptaujā 300 respondenti invāzijas skartajās teritorijās. Projekta norises laikā apsekota 21 sugas atradne un noskaidrota Spānijas kailgliemeža izplatība un invāzijas pakāpe Latvijā. Izstrādāts tālākais sugas  izplatības koridoru tīkls un novērtēta sugas ietekme uz lauksaimniecības kultūrām un izveidotas sugas izplatības kartes. Iegūtie datu faili integrēti dabas datu pārvaldības sistēmā  "Ozols" un veikta invazīvo kailgliemežu monitoringa anketas papildināšana.
 
Organizēts vienas dienas informatīvs seminārs “Spānijas kailgliemeža invāzija Latvijā, problēmas un risinājumi”. Semināra laikā sniegts ieskats par Spānijas kailgliemeža invāziju Latvijā, ietekmes novērtējumu uz apkārtējās vides kvalitāti, kā arī invāzijas radīto problēmu iespējamajiem risinājumiem. Semināra laikā bija iespēja iepazīties arī ar sugas apkarošanas un skaita ierobezošanas metodēm.
 
Projektā īstenoto darbību rezultātā izstrādāts Spānijas kailgliemeža (Arion vulgaris Moquin-Tandon, 1855) sugas izplatības ierobežošanas plāns. Tajā sniegts ieskats par sugas faktisko izplatību Latvijā, aprakstīta rīcība un pasākumu kopums, kas jāveic, apkarojot Spānijas kailgliemezi, kā arī raksturots ierobežošanas metožu izvērtējums un sugas ietekme uz apkārtējo vidi.



Projektu "Datu ieguve par invazīvo sugu Spānijas kailgliemezi (Arion lusitanicus) Latvijā" (reģ. Nr. 1-08/173/ 2017) finansēja Latvijas vides aizsardzības fonds