2020
foto


Dabas aizsardzības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) rosina noteikt vietējas nozīmes dabas pieminekļa statusu Anniņmuižas vēsturiskajiem stādījumiem Rīgā, lai tādā veidā dotu iespēju rūpēties par kultūrvēsturiskā un dabas mantojuma saglabāšanu un saudzēšanu pilsētā.

Anniņmuižas parks atrodas Rīgā, Imantā un veidots 19. gadsimta beigās kā regulāra plānojuma muižas parks, taču līdz mūsdienām ir saglabājusies daļa no kādreizējās parka teritorijas. Parka teritorijā aug vairāki dižkoki – līdz šim uzmērīti un novērtēti 18 dižkoki un 10 potenciālie dižkoki, bet jau drīzumā Pārvalde plāno veikt atkārtotu teritorijas apsekošanu, lai izpētītu līdz šim neapzinātos dižkokus.

“Pilsētvide ir visagresīvākā attieksmē pret dabas daudzveidības saglabāšanu, ne tikai tādēļ, ka ēkas un komunikācijas dabai atņem tās teritorijas, bet arī tāpēc, ka šāda vide neveicina interesi bērnos un pieaugušajos par dabas vērtībām. Zaļās salas pilsētvidē ir viens no risinājumiem, kā rosināt dabas izpratni pilsētniekos,” pauž Pārvaldes ģenerāldirektors Andrejs Svilāns.

Anniņmuižas parka teritorijā konstatēti arī vairāki īpaši aizsargājamo augu, dzīvnieku un putnu sugu pārstāvji, piemēram, grieze (Crex crex), mazais mušķērājs (Ficedula parva), turpat netālu mitinās arī īpaši aizsargājamās sikspārņu sugas. Pārvalde skaidro, ka līdz šim detalizēta teritorijas izpēte par īpaši aizsargājamo sugu atradnēm nav veikta, taču tā nenoliedzami ir piemērota dažādu retu sugu dzīvotnēm, sevišķi tām, kas saistītas ar veciem kokiem – bezmugurkaulniekiem, putniem un sikspārņiem.

Lai nodrošinātu dabas vērtību un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu, Pārvalde ir vērsusies Rīgas domē ar ierosinājumu Anniņmuižas  vēsturiskajiem stādījumiem un alejai noteikt vietējas nozīmes dabas pieminekļa statusu. “Plānojot pilsētvidi, ir būtiski saglabāt publiski pieejamas zaļās teritorijas un šāds aizsardzības statuss Pārvaldes ieskatā ir visatbilstošākais, lai pilsētā varētu veikt kultūrvēsturiskā un dabas mantojuma saglabāšanu un atbilstošu apsaimniekošanu,” uzsver A. Svilāns.

Anniņmuižas muižas dzīvojamai ēkai  ir noteikts vietējas nozīmes kultūras pieminekļa statuss un Pārvalde uzskata, ka iespējams būtu nepieciešama arī kultūras pieminekļa robežu paplašināšana, iekļaujot tajā arī tuvējo teritoriju, kurā ietilpst parks un dīķis, kas dotu papildus aizsardzības statusu un iespēju dabas vērtību saglabāšanai.