nezināmais par zināmo dabā.Ūdensaugi Rāznas ezerā.

Sestdien, 24. augustā, Rāznas Nacionālajā parkā  Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) rīko dabas izziņas pasākumu “Ūdensaugi Rāznas ezerā”. Tajā pasākuma dalībnieki zinošu dabas ekspertu vadībā varēs iepazīt ūdensaugu vietu ekosistēmā, mācīties tos noteikt un noskaidrot, kādi ūdensaugi aug Rāznas ezerā.

Laikā no plkst. 11.00 līdz plkst. 14.00 Rāznas ezera Dukstigala līča Čornajas krasta publiskajā peldvietā saldūdeņu eksperte Linda Uzule stāstīs par ūdensaugiem, to lomu ezera ekosistēmā, demonstrēs ūdensaugu ievākšanu to noteikšanai un ievākšanas rīkus. Dalībnieku skaits pasākumā ir ierobežots, tādēļ dalība jāpiesaka iepriekš, aizpildot pieteikuma anketu vietnes www.tiekamiesdaba.lv sadaļā “Notikumu kalendārs”.

“Ūdensaugi zemūdens iemītnieku dzīvē ir neaizvietojami, jo tie ir zivju barība un slēptuve briesmu gadījumos. Savukārt karstajās dienās, kad uzsilst gaiss un ūdens, zemūdens iemītnieki līdzās ūdensaugiem vieglāk iztur skābekļa trūkumu. Taču, ja augi ir pārāk daudz, tiem var būt arī negatīva ietekme. Par to visu plašāk stāstīsim pasākumā, kopīgi atklājot nezināmo ūdensaugu pasauli Rāznas ezerā,” stāsta pārvaldes Rāznas Nacionālā parka dabas centra vadītāja Regīna Indriķe.  

Pasākuma dalībniekiem ieteicams vilkt ērtu, laika apstākļiem atbilstošu apģērbu un brišanai ūdenī piemērotus apavus. Pasākums ir ikgadēja dabas izziņas aktivitāte pasākumu ciklā “Nezināmais par zināmo dabā”, kas ļauj tā dalībniekiem pētīt un izzināt Rāznas Nacionālā parka dabas vērtības kopā ar jomas ekspertiem. Izziņas pasākumu rīko pārvaldes Rāznas Nacionālā parka dabas centrs “Rāzna” sadarbībā ar Čornajas jauniešu centru “Horizonts”. Pasākumā tiks fotografēts un filmēts pārvaldes dabas izglītības vajadzībām.

Rāznas ezers smilšaino krastu un izmēra dēļ tiek saukts par Latgales jūru. Tas ir Latvijas lielākais ezers pēc tilpuma, kā arī otrs lielākais Latvijas ezers pēc platības.  Rāznas ezera piekrastē sastopams ļoti rets biotops – oļaina ezera piekraste, ezerā mīt vairāk nekā 20 zivju sugas jeb teju 90 % no visām Latvijā sastopamajām zivju sugām. Divas no tām – repsis un sīga – ir Latvijā īpaši aizsargājamas un ierobežoti izmantojamas zivju sugas. Ezera apkārtnē vērojama arī bagātīga augu, dzīvnieku un bezmugurkaulnieku pasaule. Lai saglabātu ezera un tā apkārtnes dabas un sugu daudzveidību, 2007. gadā ir izveidots Rāznas Nacionālais parks.