Latvijā dažādiem dabas ietekmju novērtējumiem un citām vajadzībām tiek piesaistīti dabas eksperti. Tos aicina, kad vajadzīgas specifiskas zināšanas par Latvijā sastopamajām aizsargājamām sugām un retiem biotopiem. Šādas zināšanas izmanto, lai novērstu dažādu darbību, piemēram, mežistrādes, ceļu, ēku vai vēja parku būvniecības, meliorācijas un citu projektu ietekmi uz dabu.
Ekspertiem normatīvajos aktos noteiktā kārtībā ir jāiegūst sertifikāts, viņu darbība, sniedzot atzinumus, ir reglamentēta un tiek uzraudzīta. Tomēr pēdējos gados šajā sistēmā ir radušās dažādas grūtības, kas saistītas ar ekspertu trūkumu un citām problēmām. Lai to risinātu, šogad biedrība “Zaļā brīvība” īsteno projektu “Rekomendācijas sugu un biotopu ekspertu sertificēšanas un uzraudzības sistēmas pilnveidei”. Projekta mērķis ir sagatavot datos balstītas un izsvērtas rekomendācijas sistēmiskām izmaiņām, lai veicinātu vidi nedegradējošu ekonomisko attīstību un efektīvāku dabas aizsardzību.
Strauja, bet tajā pašā laikā ilgtspējīga ekonomiskā attīstība, kas neupurē visu dzīvo būtņu (arī cilvēka) pastāvēšanai kritiski svarīgās dabas vērtības un dabas kapitālu – tīras upes un ezerus, dabiskus mežus, purvus, zālājus, citas dzīvotnes –, kā arī pienācīgi aizsargā apdraudētās sugas, ir bijis izaicinājums jau sen. Šī iemesla dēļ Latvijā un citās valstīs ir ieviesti dažādi ietekmju novērtējumi, kas jāveic pirms lielas infrastruktūras attīstības un nereti arī pirms mazāka mēroga saimnieciskas darbības, piemēram, mežizstrādes, kūdras ieguves vai privātmāju būvniecības. Šajos novērtējumos bieži ir vajadzīgi arī dabas ekspertu slēdzieni un ekspertīze. Tāpat dabas ekspertu zināšanas noder, veidojot vai apsekojot aizsargājamās dabas teritorijas. Dabas eksperti ir profesionāļi, kuri ir specializējušies pazīt aizsargājamas sugas un biotopus, kā arī vērtēt dažādu darbību ietekmi uz tiem. Latvijā šos speciālistus sertificē atbilstoši šobrīd spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.
Tomēr pēdējos gados dabas aizsardzības joma periodiski saskaras ar sistēmiska rakstura problēmām, kuras skar sugu un biotopu ekspertu sertificēšanas kārtību un uzraudzību, un ir nepieciešamas pārmaiņas. Latvijā ir problēmas ar:
- kritisko ekspertu trūkumu pašreiz, kad strauji attīstās atjaunīgās enerģijas infrastruktūras objekti (piemēram, vēja parki), un ir ļoti liels pieprasījums pēc sugu un biotopu grupu ekspertu atzinumiem un līdz ar to – liela esošo ekspertu noslodze un dārgi ekspertu pakalpojumi;
- apgrūtinājumiem un problēmām pašā sertificēšanās procesā;
- sistemātisku un regulāru ekspertu apmācības un kvalifikācijas celšanas pasākumu trūkumu;
- ilgo laika un administratīvo resursu patēriņu, kas nepieciešams ekspertu atzinumu slēdzienu validācijai valsts iestādēs un saziņā starp iestādēm, un citām problēmām.
Tāpēc sugu un biotopu aizsardzības jomā sertificēto ekspertu sistēma būtu pārskatāma, identificējot galvenās problēmas un trūkumus sistēmā, izvērtējot ticamākos risinājumus un sagatavojot rekomendācijas izmaiņām.
Lai šo vajadzību apmierinātu, biedrība “Zaļā brīvība” 2025. gadā īsteno Latvijas vides aizsardzības fondā projektu projektu “Rekomendācijas sugu un biotopu ekspertu sertificēšanas un uzraudzības sistēmas pilnveidei”. Tajā tiks sagatavots izvērsts, faktos un datu analīzē balstīts esošās sugu un biotopu aizsardzības jomas ekspertu sertifikācijas un uzraudzības sistēmas izvērtējums ar likumdošanas un sistēmas izmaiņu scenārijiem. Šo informāciju projekta sadarbības iestāde – Dabas aizsardzības pārvalde – kā arī par konkrētās jomas tiesību aktu izmaiņām atbildīgā Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (un citas projekta aktivitātēs iesaistītās ministrijas un iestādes) varēs izmantot, lai virzītu pamatotas izmaiņas tiesību aktos un esošajā kārtībā. Projektam ir potenciāls atrast risinājumus, kas var samazināt administratīvo slogu, veicināt ES Biodaudzveidības stratēģijas 2030 sasniegšanas mērķus, veicināt efektīvāku valsts institūciju administratīvo resursu izmantošanu, palielināt sugu un biotopu ekspertu atzinumu kvalitāti un sagatavošanas ātrumu, tādējādi uzlabot situāciju nozarēs, kurās ir svarīgi sugu un biotopu ekspertu atzinumi: atjaunīgie energoresursi, mežsaimniecība, dabas aizsargājamo teritoriju ieviešana un monitorings, meliorācija, derīgo izrakteņu ieguve un citas. Tikpat būtiski, ka šīs izmaiņas var palīdzēt efektīvāk sasniegt starptautiskos klimata, dabas aizsardzības, labas ūdeņu kvalitātes un citus ar vidi saistītus mērķus.
Vairāk par projektu un tā aktivitātēm iespējams uzzināt biedrības “Zaļā brīvība” tīmekļvietnē.
Projektu īsteno biedrība “Zaļā brīvība” un finansē Latvijas vides aizsardzības fonds.