Dabas aizsardzības pārvaldes Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas centrs aicina ikvienu interesentu 28., 29. un 30. janvārī uz sikspārņu “ekspedīciju” jeb pasākumiem, kuros stāstīs par Latvijā mītošajām sikspārņu sugām, to dzīvesvietām, pielāgojumiem un, protams, mītiem.
Bezmaksas pasākumi notiks 28. janvārī plkst. 16.00 Salacgrīvas bibliotēkā (Sila iela 2, Salacgrīva), 29. janvārī plkst. 17.00 Svētciema bibliotēkā (Dārza iela 26, Svētciems) un 30. janvārī plkst. 15.00 Ainažu bibliotēkā (Parka iela 16, Ainaži).
“Līdz ar aukstāku laiku dažos pagrabos un bēniņos uz ziemas miegu iekārtojas sikspārņi. Cilvēki sikspārņu apzīmēšanai lieto visdažādākos nosaukumus – spārnotās un svētās peles, putniņi, kukainīši, dzīvnieciņi, burvīgie purniņi, žurciņas, spārnainie garauši, draudziņi, ciemiņi, īrnieki, ellenieki, pagraba saimnieki utt. Ziņkārības mākti, cilvēki tiem tuvojas un nereti pamodina. Taču kā par tiem uzzināt vairāk, nenodarot pāri? Un vai jāziņo par ziemojošu sikspārni pagrabā? Atbildes sniegs “ekspedīcija”, uz kuru aicināts ir ikviens,” teic pasākumu un Dabas aizsardzības pārvaldes Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas centra vadītāja Inta Soma.
Pasākums piemērots dažāda vecuma cilvēkiem, tostarp ģimenēm ar bērniem, jo arī par viņu iesaisti pasākumos ir padomāts.
Latvijā mīt 16 sikspārņu sugas. Tās visas ir cilvēkam nekaitīgas, pārtiek no kukaiņiem un pārsvarā darbojas naktīs. Nakts laikā sikspārņi uzņem barības vielas, kas veido trešdaļu no pašu svara – pat 600 odu laikposmā starp saulrietu un saullēktu. Visas sikspārņu sugas Latvijā ir īpaši aizsargājamas.