2019


Dabas aizsardzības pārvalde 2018. gadā sāka īstenot jaunu projektu – piekrastē ligzdojošo putnu monitoringu. Šā monitoringa mērķis ir iegūt datus par populācijas lieluma pārmaiņām tām sugām, par kurām netiek iegūti dati citos ligzdojošo putnu fona monitoringos. Iegūtā informācija būs būtisks atbalsts lēmumu pieņemšanā dažādās dabas aizsardzības jomās. Tā palīdzēs argumentēti pamatot piekrastes putnu aizsardzības pasākumus.
 
Monitoringa maršruti aptver visu Baltijas jūras un Rīgas līča piekrasti Latvijā. Pavisam kopā ir 46 maršruti, katrs aptuveni 10 km garš. Maršruti jāapseko trīs reizes sezonā: pirmā un otrā uzskaite jāveic jūnijā līdz Jāņiem, bet trešā – jūlija pirmajā pusē. Uzskaišu laikā jāreģistrē visas piekrastē (pludmalē un atklātajās kāpās) ligzdojošās putnu sugas. Ar detalizētu monitoringa metodiku iespējams iepazīties Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā: metodika.
 
Pirmajā monitoringa īstenošanas gadā tika apsekoti 10 maršruti, kas izvietoti galvenokārt Rīgas līča Vidzemes piekrastē un Rīgas apkārtnē. No monitoringa mērķa sugām kā visbiežākā ligzdotāja tika konstatēts upes tārtiņš (astoņos maršrutos), lielā gaura (piecos maršrutos) un jūrmalas dižpīle (četros maršrutos). Monitorings tika īstenots, pateicoties brīvprātīgajiem dalībniekiem. 2018. gadā uzskaites veica: Ģirts Baranovskis, Dana Heiberga, Aigars Kalvāns, Elvijs Kantāns, Kārlis Lapiņš, Sintija Martinsone, Irisa Mukāne, Andris Soms, Inta Soma, Marina Šiļina un Viesturs Vīgants. Liels paldies visiem monitoringa dalībniekiem!
 
2019. gada aprīļa vidū Dabas aizsardzības pārvalde organizēja monitoringa dalībnieku divu dienu kalibrācijas semināru, kas notika Lietuvā, Nemūnas deltas reģionālajā parkā. Semināra laikā apspriedām būtiskākos metodikas jautājumus, mācījāmies noteikt monitoringa mērķa sugas, kā arī vērojām migrējošos putnus Nemūnas deltā. Pasākuma laikā tika novērotas 62 putnu sugas, t.sk. baltpieres zoss ar raidītāju. Šādus seminārus brīvprātīgajiem monitoringa dalībniekiem ir plānots rīkot katru gadu, lai uzlabotu ievākto datu kvalitāti, kā arī paaugstinātu uzskaišu veicēju motivāciju dalībai monitoringā.
 

Piekrastē ligzdojošo putnu monitoringa dalībnieki Lietuvā, Ventes ragā.
Attēlā no kreisās: Andris Soms, Ģirts Baranovskis, Elvijs Kantāns, Sintija Martinsone, Inta Soma, Kārlis Lapiņš, Marina Šiļina, Irisa Mukāne, Dana Heiberga.


Šobrīd jau ir sākusies otrā monitoringa sezona, kurai ir pieteikušies 18 brīvprātīgie dalībnieki, kuri plāno apsekot 19 maršrutus. Vēl joprojām neaizņemti ir 27 maršruti, kuros būtu nepieciešams veikt uzskaites, lai iegūtu pilnīgus datus par piekrastē ligzdojošo putnu populāciju stāvokli.  Tāpēc aicinu visus, kas labi pazīst putnus un vēlas sniegt būtisku ieguldījumu to aizsardzībā Latvijā, piedalīties šajā monitoringā. Noslēdzot brīvprātīgā darba līgumu, Dabas aizsardzības pārvalde segs transporta izdevumus nokļūšanai līdz uzskaišu vietai, kā arī naktsmītnes izdevumus, ja monitoringa maršruts atrodas tālāk par 100 km no uzskaišu veicēja dzīvesvietas. Visi brīvprātīgie monitoringa dalībnieki saņems dāvanā vērtīgu grāmatu – 2017. gadā izdotās Vadlīnijas aizsargājamo biotopu saglabāšanai Latvijā. 1. sējums. Piejūra, smiltāji un virsāji. Laime B. (red.).
 
Šeit ir pieejama monitoringa maršrutu interaktīvā karte, kurā redzami aizņemtie (melnā krāsā) un brīvie maršruti: karte.
Pieteikties monitoringam iespējams, rakstot e-pastu uz: sintija.martinsone@daba.gov.lv vai zvanot: 29353919.