Projekts Invazīvās sugas
Zinātnieku nakts pasākums

Noslēdzies projekts par invazīvo sugu monitoringu īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (ĪADT), izmantojot vides DNS metodi. To īstenoja Daugavpils Universitātes aģentūra "Latvijas Hidroekoloģijas institūts" un Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi.

Invazīvās sugas var radīt lielus ekonomiskos un vides zaudējumus, pat ietekmēt cilvēku veselību un labklājību. Tās ir arī viens no galvenajiem bioloģiskās daudzveidības izzušanas veicinošajiem faktoriem. Tāpēc ir svarīgi tās monitorēt iespējami plašākā areālā, lai novērstu to strauju izplatību ĪADT. Vides DNS analīze kādas sugas klātbūtni palīdz noteikt pat tad, ja īpatņu vidē ir ļoti maz. Līdz ar to tas rada iespēju ātrāk reaģēt uz potenciāliem invāzijas draudiem.

Gada laikā pētnieki apsekoja Rāznas, Slīteres, Gaujas un Ķemeru Nacionālo parku, Teiču un Moricsalas dabas rezervātu, aizsargājamo ainavu apvidu Augšdaugava, kā arī Ventas, Gaujas un Daugavas upju baseinu ĪADT teritorijas. Rezultātā saldūdens ekosistēmās ievākti un analizēti vismaz 100 vides DNS paraugi un sagatavota datubāze un karte ar invazīvo sugu atradnēm. 

Projekta noslēgumā šī gada septembrī notika vairāki informatīvi pasākumi dažādām mērķauditorijām. Pētnieki un eksperti iepazinās ar invazīvo sugu iespējamajām izpētes metodēm Life for Species zinātniskā konferencē Rīgā. Jebkurš interesents gan klātienē, gan attālināti varēja piedalīties projekta noslēguma seminārā Siguldā. Savukārt Daugavpils Universitātē ikgadējā Zinātnieku naktī ar dažādu interaktīvu metožu palīdzību ar projekta rezultātiem un gūtajām atziņām iepazinās ģimenes ar bērniem, skolēni, dažādas pieaugušo mērķauditorijas.

 

LVAF - DAP - LHEI - BMC logo

Projektu finansiāli atbalstīja Latvijas vides aizsardzības fonds. Īstenoja Daugavpils Universitātes aģentūra "Latvijas Hidroekoloģijas institūts". Sadarbības partneri - Dabas aizsardzības pārvalde un Latvijas biomedicīnas pētījumu un studiju centrs.