Publicēts: 20.08.2019.
Piedaloties speciālistiem un zemju īpašniekiem, 16.augustā Rāznas Nacionālā parka teritorijā Čornajas pagasta Tilīšos norisinājās niedru pļaušana Rāznas ezerā. Talkā nāca biedrība “Lubāna vilnis”, ierodoties ar niedru pļāvēju - uz laivas uzmontētu pļaujmašīnu. Ezerā izpļautos ūdensaugus vajadzēja izcelt no ezera un šajā darbā ļoti noderēja talkotāju – vietējo iedzīvotāju palīdzīgās rokas.
Rāznas ezers ir ne tikai unikāls saldūdens biotops un dzīves vide daudzām sugām, bet arī ceļotāju iecienīta vieta un nozīmīgs tūrisma objekts. Tas ir arī viena no Rāznas Nacionālā parka ainavas pamatvērtībām, kur vērojama ierobežotu skatu mija ar tālām skatu perspektīvām.
Ezera rekreācijas vērtības palielināšanai vietās, kuras ir apdzīvotu vietu, laivu kanālu, peldvietu un citu piekļuves vietu tiešā tuvumā, ieteicama niedru pļaušana. Lai atbrīvotu krasta līniju no apaugumu, atsegtu skatam ezeru, kā arī, lai izvairītos no ezera aizaugšanas un uzlabotu sugu dzīvotnes ilgtermiņā, darbus veic gan Dabas aizsardzības pārvalde, gan pašvaldība, gan zemes īpašnieki.
Svarīgi uzsvērt, ka pilnīga niedru izpļaušana plašā teritorijā nav vēlama, jo tās pavasara un vasaras periodā veido svarīgu biotopu ūdensputniem un zivīm, tamdēļ to veic atsevišķos nelielos posmos, mozaīkveidā.
“Apsaimniekošanas darbi veicina piekrastes ūdensaugu daudzveidību un mozaīkveida audžu pastāvēšanu, radot jaunas dzīvotnes bezmugurkaulnieku sugām un barošanās vietas putnu sugām,” atzīmē DAP Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize.
2016. gadā pēc Dabas aizsardzības pārvaldes pasūtījuma nodibinājums “Vides risinājumu institūts” veica pētījumu Rāznas ezerā, izstrādājot zinātniski pamatotas rekomendācijas novēroto ekoloģisko problēmu ierobežošanai un ūdenstilpes vides kvalitātes uzlabošanai, kā arī ezera zivju resursu apsaimniekošanai un saglabāšanai. Viens no ieteiktajiem pasākumiem ir niedru mozaīkveida audžu veidošana.