2019


Līdz ar izmaiņām Eiropas Komisijas regulā par apdraudēto savvaļas dzīvnieku un sugu aizsardzību stājušies spēkā jauni nosacījumi vairāku reto sugu rāpuļu, abinieku un bezmugrukaulnieku, kā arī zīdītāju un augu tirdzniecībai un turēšanai nebrīvē. Piemēram, turpmāk vairāku rāpuļu sugu īpatņu ievešanai no trešajām valstīm būs nepieciešama Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja un tie būs jāreģistrē.

Eiropas Komisija jaunās normas ieviesa, sekojot lēmumiem, kas pieņemti šovasar CITES jeb Vašingtonas konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas sugām 18. dalībvalstu konferencē. Balstoties uz aktuālākajiem zinātniskajiem un tirdzniecības datiem tajā izskatīti priekšlikumi par jaunu sugu iekļaušanu konvencijas pielikumos vai šo sugu tirdzniecības nosacījumu maiņu.

Dabas aizsardzības pārvaldes Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis norāda, ka daudzu savvaļas sugu populāciju sarukumā nozīmīgu lomu spēlē šo sugu nelegālā tirdzniecība, ko rāpuļu un abinieku sugu gadījumā veido pieprasījums tā saucamajā “eksotisko sugu mājdzīvnieku tirgū”. Lai gan daļa šādu sugu turēšanas entuziastu un izplatītāju nevēlas saskatīt nozares ietekmi uz savvaļas sugu populācijām, zinātnieku atzinumi, tirdzniecības un kontroles iestāžu dati norāda uz šo negatīvo ietekmi. Līdz ar to CITES dalībvalstis vienojās konkrēto sugu aizsardzības nolūkā stiprināt tirdzniecības kontroli.  Stingrāka tirdzniecības kontrole turpmāk tiks piemērota , piemēram, Toki gekonu, ragķirzaku un dzelkšņastes iguanu, zvaigžņu bruņurupuča u.c. sugu tirdzniecība. 

Jaunie tirdzniecības nosacījumi palīdzēs arī atklāt un ierobežot nelikumīgās un labturības prasībām neatbilstošās šo sugu audzētavas.

Pieņemti arī risinājumi, kas mazinās administratīvo slogu tiem starptautiskās tirdzniecības dalībniekiem, kuru tirgoto produktu ietekme uz sugu aizsardzību savvaļā ir tikai pastarpināta – piemēram, starptautiskās tirdzniecības atļaujas vairs nebūs nepieciešamas mūzikas instrumentiem un citiem maziem izstrādājumiem, kas veidoti no biežāk sastopamajām rožkoku sugām, no tirdzniecības kontroles pilnībā izslēgti sarkano alveju saturoši kosmētikas produkti, kas gatavi mazumtirdzniecībai.

Vienlaikus citām sugām, kā piemēram, Āfrikas tīkkokam precizēti tirdzniecības nosacījumi, lai novērstu līdzšinējā regulējuma nepilnību ļaunprātīgu izmantošanu.

Pilns saraksts ar izmaiņām, kas stājušās spēkā attiecībā uz aizsargājamo savvaļas sugu apriti lasāms Pārvaldes tīmekļa vietnē. Nepieciešamajām atļaujām iespējams pieteikties arī tiešsaistē elektronisko pakalpojumu portālā www.latvija.lv un ar Pārvaldes tīmekļa vietnes starpniecību.

CITES ir otra lielākā starptautiskā vienošanās dabas aizsardzības jomā aptverot vairāk 35 000 sugu un 184 valstis. Šajā konvencijā ir iekļautas tādas retas un harizmātiskas sugas kā zilonis, degunradzis, tīģeris, plēsīgie putni, vaļi, stores, papagaiļi, orhidejas, lūsis un daudzas citas. Tā ir  starptautiska vienošanās starp dalībvalstīm, kuras mērķis ir nodrošināt, ka starptautiskā tirdzniecība ar savvaļas augu un dzīvnieku sugām neapdraud to pastāvēšanu dabā.