2017



Dabas taka Lielajā Liepukalnā, kas ikdienā ir tūristu iecienīts objekts Rāznas Nacionālā parka teritorijā, 19.augustā pulcēja apmeklētājus ar groziņiem rokās. Te norisinājās Dabas aizsardzības pārvaldes rīkots pasākums “Nāc ar savu lielo sēni uz Lielo Liepukalnu”.  Pēc īsas iepazīšanās un ieskata neparastajā sēņu pasaulē, katrs steidzās atrast un atnest kādu izmēros lielu vai neparastu, līdz šim vēl neredzētu sēni. Sēņu pētniece-mikoloģe Diāna Meiere veidoja Lielā Liepukalna apkārtnē savākto sēņu izstādi. Viņa stāstīja par atrastajām sēnēm - gan ēdamām un indīgām, gan reti sastopamām un aizsargājamām, gan vienkārši interesantām sēnēm, kā arī par vietām, kur tās aug. 

Specifiska smarža nāca no teritorijā atrastiem zemestaukiem.  Šo sēni izmanto, lai gatavotu preparātus imunitātes stiprināšanai. Nogāžu meži Lielajā Liepukalnā ir tai piemērota dzīvotne, un šoreiz sēne iegūla vairāku sēņotāju grozos. Ar lielu interesi klātesošie apskatīja un smaržoja ļoti reti sastopamo pazemes sēni, 2017.gada sēni - balto cūktrifeli un  uzklausīja Diānas Meieres stāstījumu par  jauniem tās atradumiem Rēzeknes novadā. Pasākuma dalībniekus sajūsmināja mikoloģes palīgu – suņu paraugdemonstrējumi cūktrifeles meklējumos.

Sēņotāji sarunās ar mikologiem skaidroja sev interesējošus jautājumus, salīdzināja savāktās sēnes, smaržoja tās un skaidroja, kuras ir ēdamas. Uz galdiem sagūla labirintu piepe un sērpiepe, sarkstošā mušmire, platlapiņu dāldersēne, vērdiņsēnes, piltuvenes, bērzlapes, pacelmenes – kopā vairāk nekā 75 sēņu sugas. Kā atzina mikoloģe, šai sezonai tas bija pietiekami daudz. Īpašu prieku sēņu pētniecei sagādāja Latvijā reti sastopamās čemurainās čemurenes atkārtota atrašana Akminīšu tuvumā (pirmo reizi tā šeit konstatēta 2016.gadā).

Cilvēki interesējās par to, ar ko atšķiras krimilde no baltās bērzlapes, dižsardzene no mušmires. Daudzus pārsteidza rudzupuķu smilšbekas brīnumainās pārvērtības - smilšu krāsas sēne griezumā zilēja, kļuva rudzupuķu zila, bet cepot, mainīja krāsu uz dzeltenu. Vēl Diāna Meiere demonstrēja ar sēnēm krāsotus dzijas paraugus un stāstīja, kuras no sēnēm un piepēm var izmantot dziju krāsošanai.

Pasākumā aktīvi piedalījās gan pieaugušie, gan bērni. Dalībnieki pārbaudīja savas zināšanas spēlē “Atpazīsti sēnes”, noskaidrojot ēdamās, indīgās un aizsargājamās sēnes, iesaistījās radošā darbnīcā. Lielākās un neparastākās sēnes noteikšana bija visai sarežģīts uzdevums. Kura no atnestajām sēnēm ir vislielākā - baltā bērzlape, kuras cepurīte rādiusā sasniegusi 17cm, platlapiņu dāldersēne, kura izaugusi 22cm garumā, vai parastā cietpiepe?  Par visraženāko tika atzīta sarkstošai mušmirei līdzīgā pasākuma galvenā varone - lielā sēne lauces maliņā. Galveno balvu - dāvanu karti Līgatnes dabas taku apmeklējumam ieguva Mākoņkalna pagasta brīvā laika pavadīšanas centra “Strops” komanda.

Iespēju iepazīt sēnes izmantoja arī vairāki tūristi, kuri devās uz skatu torni Lielajā Liepukalnā. Pasākums noslēdzās ar kopīgu sēņu zupas baudīšanu un sarunām pie ugunskura.

Pasākums “Nāc ar savu lielo sēni uz Lielo Liepukalnu” ir viens no tematiskajiem pasākumiem, kurus Dabas aizsardzības pārvalde rīko, lai iepazīstinātu sabiedrību ar Rāznas Nacionālo parku un tajā sastopamām vērtībām.