Jūlijs Jauno reindžeru programmas dalībniekiem ir notikumiem bagāts mēnesis. Jaunie reindžeri no trim nacionālajiem parkiem piedalījās 19. starptautiskajā nometnē, kas norisinājās Dānijas ziemeļos, kā arī kopīgajā Latvijas jauno reindžeru nometnē, kurā pulcējās vairāk kā 40 jauno dabas pētnieku no visas Latvijas.
Četri uzņēmīgi un aktīvi jaunieši prezentēja Latvijas dabas vērtības un jauno reindžeru programmas aktivitātes Latvijā 19. starptautiskajā nometnē - Kārlis Okonovs pārstāvēja Gaujas Nacionālā parka reindžerus, Laura Trautmane Ķemeru Nacionālā parka jaunos reindžerus, savukārt, Jānis Liepiņš un Mārtiņš Vīksna pārstāvēja Slīteres Nacionālā parka jaunos reindžerus. Dalību starptautiskajā nometnē organizēja un jauniešus pavadīja viņu mentores Anda Andrušaite un Inta Soma no Dabas aizsardzības pārvaldes.
Laura: “Man šī starptautiskā nometne bija ne vien lieliska iespēja prezentēt savu nacionālo parku, , bet arī iepazīt citu valstu jaunos reindžerus, kā arī Dānijas dabas daudzveidību”.
Starptautisko jauno reindžeru nometni reizi gadā organizē EUROPARC sadarbībā ar kādu no dalīborganizācijām. Šogad viesus uzņēma Frederikshavn pašvaldība. Kopumā nometnē piedalījās jaunieši no 17 aizsargājamām teritorijām, pārstāvot 11 valstis: Vāciju, Igauniju, Nīderlandi, Itāliju, Rumāniju, Lielbritāniju, Skotiju, Zviedriju, Dāniju un Latviju.
Slīteres Jaunie reindžeri atzīst: “Nometne bija ļoti interesanta – pieredzējām atšķirīgo, Dānijas dabas īpatnības un paveicām labu darbu dabai – attīrījām kāpas no invazīvajām sugām, piedalījāmies nodarbībās un interesantās ekskursijās, devāmies pārgājienos, laivu braucienā, izbaudījām Baltijas un Ziemeļjūras varenību to tikšanās vietā – Skagen ragā, kas nedaudz līdzinās Kolkas ragam Latvijā, kur satiekas Dižjūra ar Mazjūru.
Nometnes laikā jaunieši prezentēja savus nacionālos parkus – stāstīja, kādam dabas aizsardzības mērķim tie dibināti, kādas augu un dzīvnieku sugas raksturīgas un kā jaunieši iesaistās dabas aizsardzības aktivitātēs. Latvijas jaunie reindžeri godam prezentēja Latvijas un sava nacionālā parka vārdu.
Nometnes laikā ieguvu daudz jaunu draugu. Ceru, ka nākotnē arī citi reindžeri no Latvijas varēs piedalīties un iepazīt citu valstu pieredzi un iemācīties daudz jauna. Brauciens uz Skagen ragu un iespaidīgā okeānārija apmeklējums bija īpaši neaizmirstams,” stāsta Gaujas Nacionālā parka jaunais reindžeris Kārlis.
Ik gadu katra EUROPARC dalīborganizācija starptautiskai nometnei var izvirzīt divus jauniešu vecumā no 14 līdz 17 gadiem. Jauniešus pavada viens pieaugušais, kas līdzdarbojas ar Jaunajiem reindžeriem. Jaunieši tiek izvēlēti, novērtējot viņu aktivitāti un motivāciju, kā arī spēju prezentēt Latviju un savu nacionālo parku Eiropas mērogā. EUROPARC federācija starptautiskās nometnes rīko, lai veicinātu jauniešu izpratni par dabas aizsardzību, starptautisko sadarbību, kā arī pilnveidotu socializēšanās prasmes un svešvalodu zināšanas. Jaunieši, kas piedalās starptautiskā nometnē, ar savu piemēru
iedvesmo un iedrošina arī citus jaunos reindžerus piedalīties programmas aktivitātēs. Otrs gada nozīmīgākais pasākums, kur pulcējas gandrīz visi Latvijas jaunie reindžeri, šogad norisinājās Gaujas Nacionālajā parkā.
Latvijas jauno reindžeru nometnē pulcējās vairāk kā 40 jaunie reindžeri no Gaujas, Rāznas, Ķemeru un Slīteres nacionālajiem parkiem un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta.
Četru dienu laikā jaunie reindžeri iepazina Gaujas Nacionālā parka galvenās dabas vērtības, piedalījās dabisko pļavu, upju un kukaiņu tematikai veltītās aktivitātēs, palīdzēja uzlabot ES nozīmes vērtīgos biotopus, iepazina Gauju visā tās krāšņumā un daudzveidībā, un kā jau katrā nometnē, neizpalika arī sadraudzēšanās un komandu saliedēšanās.
Īpašs piedzīvojums bija laivu brauciens pa Gauju, jo šajā vasarā upē īpaši zems ūdens līmenis un katrs lielākais akmens veido krācītes un apgrūtina laivošanu.
Viena no tradicionālajām Jauno reindžeru nodarbībām arī nometnes laikā ir labie darbi dabai un šajā nometnē darbs tika veltīts invazīvo sugu mazināšanai Gaujas senlejā netālu no Spoguļu klintīm pie Cēsīm.
Lai gan visās īpaši aizsargājamās teritorijās jaunajiem reindžeriem notiek regulāras nodarbības, tomēr šis ik gadu ir gaidītākais pasākums, kad jaunie reindžeri no visiem nacionālajiem parkiem un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta satiekas vienuviet.
Lielu atbalstu nometnes norisē sniedza Youth + Latvia aktīvie jaunieši, kas pirms dažiem gadiem bijuši Jauno reindžeru kustības dalībnieki.
Šogad nometnes norisi ar lieliskiem dabas ekspertiem un reprezentatīviem materiāliem nodrošināja Gaujas Nacionālā parka fonds, kas realizē LVAF atbalstītu projektu ”Gaujas Nacionālā parka Jaunie Reindžeri – nākotnes garants”.
Jaunie reindžeri ir starptautiska kustība, kurā iesaistās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (piemēram, nacionālajā parkā) vai to tuvumā dzīvojoši bērni vai jaunieši. Dalībnieki savu brīvo laiku pavada dodoties dabas izziņas pārgājienos un piedaloties dabas saglabāšanas talkās. Jauno reindžeru programmu Latvijā vada un koordinē Dabas aizsardzības pārvalde. Vairāk par jauno reindžeru kustību www.daba.gov.lv/lv/jaunie-reindzeri
Jauno reindžeru kustības aizsākumi meklējami 2002. gadā, kad EUROPARC izstrādāja programmu, kuras galvenais mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par dabas aizsardzību un kultūrvēsturisko objektu saudzēšanu. Latvijā jaunie reindžeri kopš 2004. gada darbojas Gaujas Nacionālajā parkā, savukārt no 2015. gada – arī Ķemeru Nacionālajā parkā. Par kustības aktivitātēm ir atbildīgi Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības speciālisti, taču nozīmīga ir arī sadarbība ar NVO, tostarp, Ķemeru un Gaujas nacionālo parku fondiem.