Pagājušajā nedēļā no 19. līdz 27. jūlijam Lielbritānijā, Velsā (Clwydian Range and Dee Valley National Landscape, Wales Participating Parks), notika 20. starptautiskā “EIROPARC federation” Jauno reindžeru nometnē, kurā kopā ar vienpadsmit citu valstu pārstāvjiem piedalījās arī Latvijas delegācija- jaunieši no Rāznas Nacionālā parka un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta.
Nometnes dalībnieki ne tikai apmeklēja Velsas ievērojamākās vietas, bet arī uzzināja vairāk par īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (ĪADT) apsaimniekošanas problemātiku. Kopā ar citu valstu jauniešiem, paveikti vairāki labie darbi. Piemēram cīņa ar papardēm, kas strauji izplatās, jeb monopolizē ainavu. Līdzīgi kā daudzās teritorijās Latvijā, arī šeit bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai palīdzētu liellopu ganīšana, taču kalnos ir problemātiska ūdens piegāde, tāpēc talkā nāk brīvprātīgie, pļaujot papardes un citos veidos traucējot to augšanu.
Tāpat jaunieši piedalījās sausā akmens sienu būvēšanā - akmens sienas kalpo vismaz vairākus gadsimtus. Jaunieši vietējo fermeru uzraudzībā izjauca deformēto sienu fragmentus un veidoja jaunus. Sienas ir ļoti ilgtspējīgas, jo veido mikro biotopus bioloģiskajai daudzveidībai, un tie paši akmeņi bieži tiek izmantoti atjaunošanai, kad siena tiek nolietota.
Jaunajiem reindžeriem bija iespēja ne tikai vērot, kā strādā brīvprātīgie no Nacionālās meklēšanas un glābšanas suņu asociācijas kopā ar suņiem, bet arī pašiem “slēpties”, lai relitātē vērotu, kā notiek meklēšanas operācijas. Visi asociācijas pārstāvji strādā kā brīvprātīgie un šajā reģionā tiek izsaukti apmēram 100 dienas gadā.
Apmeklējot pārvietojamo planetāriju, jaunieši mācījās par gaismas piesārņojumu un Visuma izpēti, mudinot domāt, kā samazināt gaismas piesārņojumu savos parkos.
Nometnes laikā tās dalībnieki arī prezentēja savas pārstāvētās teritorijas – informēja par to atrašanās vietu, kādam dabas aizsardzības mērķim tās dibināti, kādas augu un dzīvnieku sugas raksturīgas un, kā paši jaunieši iesaistās dabas aizsardzības aktivitātēs.
Katrs jaunietis saņēma sertifikātu par dalību nometnē. Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu pasākumā pārstāvēja jaunie reindžeri Krista Kalniņa un Melānija Oņisimjuka, bet Rāznas Nacionālo parku - Juris Vaņkovs.
Nometnē piedalījās pārstāvji arī no šādiem nacionālajiem un dabas parkiem: Clwydian Range and Dee Valley National Landscape (Velsa), Frederikshavn Municipality (Dānija), Müritz and Unteres Odertal National Parks (Vācija), Gesäuse National Park (Austrija), Triglav National Park (Slovēnija), Julian Alps Nature Regional Park (itālija), Weerribben-Wieden and Dwingelderveld National Parks (Nīderlande), Vilsandi, Sooma and Karula National Parks (Igaunija), Kullaberg Nature Reserve (Zviedrija), České středohoří - Central Bohemian Highlands Protected Landscape Area (Čehija).
Jaunie reindžeri ir starptautiska kustība, kurā iesaistās īpaši aizsargājamās dabas teritorijās (piemēram, nacionālajā parkā) vai to tuvumā dzīvojoši bērni vai jaunieši. Dalībnieki savu brīvo laiku pavada dodoties dabas izziņas pārgājienos un piedaloties dabas saglabāšanas talkās. Jauno reindžeru programmu Latvijā vada un koordinē Dabas aizsardzības pārvalde. Vairāk par jauno reindžeru kustību www.daba.gov.lv/lv/jaunie-reindzeri
Jauno reindžeru kustības aizsākumi meklējami 2002. gadā, kad EUROPARC izstrādāja programmu, kuras galvenais mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par dabas aizsardzību un
kultūrvēsturisko objektu saudzēšanu. Latvijā jaunie reindžeri kopš 2004. gada darbojas Gaujas Nacionālajā parkā, savukārt no 2015. gada – arī Ķemeru Nacionālajā parkā. Par kustības aktivitātēm ir atbildīgi Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības speciālisti, taču nozīmīga ir arī sadarbība ar NVO, tostarp, Ķemeru un Gaujas nacionālo parku fondiem.