Latvijā visvairāk reģistrēti diži ozoli, priedes un liepas
Latvijā šobrīd ir reģistrēti 15 579 dižkoki. Ikviens var ziņot par redzētiem lieliem un iespaidīgiem kokiem – gan savā īpašumā, gan citur. Pateicoties cilvēku aktivitātei, dabas ekspertu un inspektoru ziņojumiem, pagājušajā gadā tika apstiprināti 817 jauni dižkoki.
Visbiežāk cilvēki pamana un atpazīst lielos kokus, kas ir labi redzami un aprakstīti arī folklorā – ozolus, priedes un liepas. Latvijā visvairāk dižkoku ir ozoli (38 % no visiem dižkokiem), priedes (22 %) un liepas (11 %). Tomēr svarīgi ir arī citu sugu koki, piemēram, vīksnas, vītoli, oši un kadiķi. Visvairāk dižkoku atrodas Vidzemē – tur ir reģistrēti 5 375 koki.
Kā pieteikt dižkoku?
Ja esi atradis dižkoku, vari to pieteikt Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā sadaļā “Pieteikt dižkoku”. Tur ir arī norādījumi, kā izmērīt koku un cik liels tam jābūt, lai tas kļūtu par dižkoku.
Kas ir dižkoks?
Par dižkoku var kļūt jebkuras sugas koks, ja tas sasniedz noteikto stumbra apkārtmēru vai garumu, kas minēts Ministru kabineta noteikumos. Pat ja kokam nav piestiprināta īpaša zīme – “Ozollapa”, tam ir aizsargājama koka statuss. Par dižkoku saglabāšanu atbild zemes īpašnieks, uz kura zemes koks aug. Īpašniekiem noderīga informācija ir pieejama sadaļā Dabas pieminekļi - aizsargājamie koki jeb dižkoki”.
Dižkoku apzināšanas vēsture
Plašāka iedzīvotāju iesaiste dižkoku apzināšanā sākās 2017. gadā, gatavojoties Latvijas simtgadei. Tajā laikā bija reģistrēti apmēram 6 000 dižkoki. Tagad šo vērtīgo koku skaits ir vairāk nekā divas reizes lielāks, pateicoties cilvēku aktīvai iesaistei.