Publicēts: 20.12.2018.
Lai palīdzētu saglabāt vērtīgu kadiķu audzi, Ķemeru Nacionālā parka (ĶNP) jaunie reindžeri kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldes darbiniekiem iniciatīvā “Daru labu dabai” sestdien, 15. decembrī, Kaņiera ezera Riekstu pussalas kaļķainā zāļu purva teritoriju atbrīvoja no alkšņu un bērzu atvasēm, kā arī pērnās zāles.
Šobrīd kaļķaini zāļu purvi Latvijā ir reti, un kopumā valstī aizņem tikai nedaudz vairāk par 1000 ha. Lielākās platības saglabājušās Rietumlatvijā un Kurzemes piekrastē, tai skaitā arī Ķemeru Nacionālajā parkā.
“Paldies ikvienam jaunajam reindžerim par paveikto! Pateicoties aktīvajai Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieku un brīvprātīgo talcinieku iesaistei apsaimniekošanā, Kaņiera ezera apkārtnē varam lepoties ar vienu no lielākajām aizsargājamā biotopa “kadiķu audzes zālājos un virsājos” platībām Latvijā. Bez regulāras teritorijas pļaušanas un siena savākšanas vasarā, kā arī atkrūmošanas ziemā, šeit pavērtos pavisam cita, stipri mežaināka ainava,” pauž Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais valsts vides inspektors Kārlis Lapiņš.
Gan pēc izskata, gan izmantošanas zāļu purvs mazliet līdzinās zālājam. Līdz 20. gadsimta vidum šeit tika ganīti lopi, kas uzturēja purviņus atklātus, bet izzūdot apsaimniekošanai, daļa platību aizauga. Mūsdienās vienīgais veids, kā uzturēt kaļķaino zāļu purvu, ir cilvēku roku darbs. Kaļķaini zāļu purvi ir ne vien mājvieta prasīgajiem kadiķiem, bet daudzām citām retām un krāšņām augu sugām – tieši šādās vietās sastopama vislielākā orhideju daudzveidība.
Plašāk par iniciatīvu "Daru labu dabai" var uzzināt mājaslapā www.darudabai.lv