Publicēts: 31.07.2017.
Foto: Anda Andrušaite
Divi Latvijas jaunie reindžeri, lai popularizētu Latvijas dabas vērtības un veicinātu pieredzes apmaiņu ar citu Eiropas aizsargājamo dabas teritoriju jaunajiem reindžeriem, 17.-22. jūlijā piedalījās Jauno reindžeru starptautiskajā nometnē Šveicē. Pauls Penders pārstāvēja Ķemeru Nacionālā parka (Ķemeru NP) jaunos reindžerus, un Krista Jansone – Gaujas Nacionālā parka (Gaujas NP) jaunos reindžerus. Jauniešus pavadīja viņu mentore Anda Andrušaite no Dabas aizsardzības pārvaldes (Pārvalde)
Starptautisko jauno reindžeru nometni reizi gadā organizē Eiropas dabas un nacionālo parku federācija (EUROPARC) sadarbībā ar kādu no dalīborganizācijām. Šogad viesus uzņēma Šveices Reindžeru asociācija. Kopumā nometnē piedalījās 45 jaunieši no 14 dabas parkiem, pārstāvot 10 valstis: Vāciju, Igauniju, Nīderlandi, Itāliju, Šveici, Rumāniju, Slovēniju, Lielbritāniju, Zviedriju un Latviju.
“Man šī starptautiskā nometne bija ne vien lieliska iespēja prezentēt savu nacionālo parku un savu dzimto pilsētu Tukumu, bet arī iepazīt citu aizsargājamo dabas teritoriju jaunos reindžerus, kā arī Eiropas dabas daudzveidību. Nometne bija ļoti interesanta – devāmies vairākos elpu aizraujošos pārgājienos, tostarp pa kalna aizu un gar ūdenskritumu, paveicām labu darbu dabai, piedalījāmies dažādās radošajās darbnīcās un interesantās ekskursijās. Nometnes laikā ieguvu daudz jaunu draugu. Ceru, ka tradīcija rīkot šādu nometni nemainīsies un arī citi reindžeri no Latvijas varēs uzzināt un iemācīties daudz jauna,” saka Ķemeru NP jaunais reindžeris Pauls.
Jaunieši nometnes laikā dzīvoja kalnu ciematiņā Habkern, kas atrodas vairāk nekā 1000 metru augstu Alpu kalnos. Lai iepazītu, cik sarežģīta ir aizsargājamo teritoriju darbība, nometnes dalībnieki katru dienu tika iesaistīti aktivitātēs, kas atbalsta un veicina dabas aizsardzību Šveicē. Piemēram, kopā ar Šveices reindžeriem, kuri cieši sadarbojas ar vietējiem fermeriem, jaunieši attīrīja kalnu pļavas, nogrieza un sakrāva kaudzēs krūmus, kas aug kalnu ganībās, veicinot bioloģiski vērtīgās pļavas saglabāšanu.
Jaunie reindžeri devās arī vairākos pārgājienos. Tostarp apmeklēja vienu no lielākajām ielejām centrālajos Alpos, kur Aare upe izveidojusi aizu jeb kanjonu, kas ir 1400 metrus garš un 200 metrus dziļš. Pastaiga pa aizas takām un tuneļiem virs straujās kalnu upes bija ļoti īpašs veids, kā piedzīvot dabas klātbūtni. Jauniešiem tika dota iespēja apmeklēt arī vienu no augstākajiem ūdenskritumiem Alpu kalnos – Reichenbach, kas populārs ar traģiskām epizodēm no Konana Doila detektīvromāna par Šerloku Holmsu.
“Brauciens pa kalnu serpentīniem līdz Grimsel kalnu pārejai 2000 m.v.j.l., kur gaiss jau ir nedaudz retināts, bija neaizmirstams. Pēc tam devāmies īpašā pārgājienā pa kalnu takām, lai iepazītu daudzpakāpju ūdenskrātuvju kaskāžu sistēmu ar aizsprostiem, kas nodrošina elektroenerģijas ražošanu. Kalnu virsotnēs redzējām ledājus, kas neizkūst pat vasarās,” stāsta Gaujas NP jaunā reindžere Krista.
Kā piemiņu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan pašiem sev pasākuma laikā Grimsel kalnu pārejā visi starptautiskās nometnes dalībnieki kopīgi iestādīja kalnu priedi, pie kuras izvietoja plāksnīti ar atzīmi par starptautisko jauno reindžeru nometni.
Nometnes laikā jaunieši arī prezentēja savus nacionālos parkus – stāstīja, kur tie atrodas, kādam dabas aizsardzības mērķim tie dibināti, kādas augu un dzīvnieku sugas tiem raksturīgas un, kā viņi iesaistās dabas aizsardzības aktivitātēs. Abi Latvijas jaunie reindžeri godam nesa Latvijas, savas dzimtās pilsētas un sava nacionālā parka vārdu, visiem nometnes dalībniekiem īpašā videofilmiņā, stāstos un pat kulināros piedzīvojumos piedāvājot pieredzēt Latvijas dabas, kultūras un kulinārās vērtības. Kā īpašus Latvijas kārumus viņi prezentēja rupjmaizi, mājās gatavotu brūkleņu ievārījumu, ķiploku grauzdiņus un konfektes “Gotiņa”. Jaunie reindžeri ir pārliecināti – Latvija ar savām daudzveidīgajām dabas un kultūras vērtībām starp daudzajām nometnes dalībvalstīm tika ievērota.
Ik gadu katra EUROPARC dalībvalsts starptautiskai nometnei var izvirzīt divus pārstāvjus vecumā no 14 līdz 17 gadiem. Jauniešus pavada viens pieaugušais, kas parasti ir vai nu dabas izglītības darba speciālists, vai dabas/vides inspektors. Jaunieši, kuri spētu dalīties pieredzē dabas aizsardzības jautājumos un veiksmīgi reprezentēt Latviju, savu nacionālo parku un novadu Eiropas mērogā, tika izvēlēti ļoti rūpīgi.
EUROPARC federācija starptautiskās nometnes rīko, lai veicinātu jauniešu profesionālo izaugsmi, izpratni par dabas aizsardzību, starptautisko sadarbību, kā arī uzlabotu socializēšanās prasmes un svešvalodu zināšanas. Jauniešu pieredze pozitīvi ietekmē citus jauniešus, jo ar savu piemēru viņi iedvesmo un iedrošina arī citus jaunos reindžerus piedalīties šajās nometnēs un vietējās aktivitātēs.
Jauno reindžeru kustības aizsākumi meklējami 2002. gadā, kad EUROPARC izstrādāja programmu, kuras galvenais mērķis ir veicināt jauniešu izpratni par dabas aizsardzību un kultūrvēsturisko objektu saudzēšanu. Latvijā jaunie reindžeri kopš 2004. gada darbojas Gaujas NP, savukārt no 2015. gada – Ķemeru NP. Par kustības aktivitātēm ir atbildīgi Pārvaldes dabas izglītības darba speciālisti, taču nozīmīga ir arī sadarbība ar NVO, tostarp, Ķemeru un Gaujas NP fondiem.
Pārvalde, Gaujas un Ķemeru NP fonds pateicas Tukuma un Siguldas novada pašvaldībai par ieguldījumu jauniešu izaugsmē un finansiālu atbalstu dalībai starptautiskajā nometnē.