2018



Lai atjaunotu izzūdošo biotopu – parkveida pļavas – Gaujas senlejā, Dabas aizsardzības pārvalde kopīgi ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju talkā attīrīja vēsturiskās, aizaugušās pļavas un iestādīja vairākus desmitus ozolu. 

Parkveida pļava ir nozīmīga dzīvotne daudzām augu un dzīvnieku sugām, taču šis biotopu veids laika gaitā kļūst arvien retāk sastopams. Ja savulaik pļavu un ganību ainava, kas papildināta ar lieliem lapu kokiem, Gaujas senlejā bija izplatīta parādība, tad pēdējās desmitgadēs, mainoties tradicionālajam saimniekošanas veidam, tā izzūd.

Dabas aizsardzības pārvalde jau iepriekš vairākās vietās Gaujas senlejā Siguldas apkaimē veikusi darbus, kas palīdz veidot šādus biotopus, kas nozīmīgi daudzu Eiropas valstu dabas aizsardzības simbolam – lapkoku praulgrauzim. Aizaugušās vietas attīrītas, piemēram, Gūtmaņalas apkaimē, tā dēvētajā Klauku līcī un citur.



Šogad Lielās talkas ietvaros no ātri augošajiem krūmiem un kokiem – blīgznām, kārkliem un ievām un citiem, attīrīta teritorija Gaujas krastos pie Cīruļiem un, tā kā šajā vietā saaudzis liels skaits mazo ozoliņu, daļu no tiem talkas laikā rūpīgi izraka, lai pārstādītu citviet, kur ozoli mazāk sastopami.

Parkveida pļavas un ganības ir Eiropas Savienības aizsargājamais biotops, kam raksturīga skraja kokaudze ar kokiem ar kuplu vainagu un izteiktu zarojumu. Biotops ir nozīmīgs ne tikai no bioloģiskās daudzveidības, bet arī no kultūrvēsturiskās ainavas saglabāšanas viedokļa. Līdz mūsdienām saglabājušās parkveida pļavas un meža ganības ir veidojušās tradicionālās lauksaimniecības rezultātā 19 gs. un 20. gs pirmajā pusē, kad notikusi mājlopu ganīšana mežā - ilgstoši noganot mežu pakāpeniski izveidojušās parkveida pļavas, kurās papildus ganīšanai notikusi arī siena vākšana.

Dabas aizsardzības pārvalde aicina iesaistīties talkās, atjaunojot biotopus, arī ikdienā. Dabas talkas, kurās visi kopīgi varam darīt labu dabai, notiek visu gadu visā Latvijā. Par iespēju iesaistīties labajos dabas darbos iespējams uzzināt mājaslapas sadaļā "Sabiedrības līdzdalība": https://www.daba.gov.lv/public/lat/sabiedribas_lidzdaliba/talkojam_dabai/