Dabas izglītība
Gūdu klintis
Gūdu klintis. Foto: A. Soms

Dabas aizsardzības pārvalde ir uzsākusi vērienīgu projektu – Gaujas Nacionālā parka dabas centra izveide un attīstīšana, lai veicinātu sabiedrības izpratni par bioloģisko daudzveidību, dabas aizsardzības sistēmu un klimata pārmaiņām.

Dabas centrs būs vieta, kur satiekas daba un zinātne un tas ļaus saistošā veidā iepazīt Latvijas lielākā un vecākā nacionālā parka dabas vērtības. Projekta ietvaros Siguldā, Baznīcas ielā 1, plānots izveidot modernu dabas centru, kas kļūs par izglītojošu un interaktīvu vidi gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem. Tajā būs:

  • Mūsdienīgas ekspozīcijas, kas vēstīs par Gaujas Nacionālo parku un tā vērtībām, dabas aizsardzības sistēmu valstī Latvijas ģeoloģisko vēsturi, iežu atsegumiem un alām.
  • Laboratorijas un nodarbību telpas, kurās skolēni, studenti un dabas entuziasti varēs praktiski iepazīt dabas procesus.
  • Āra klases un labiekārtota teritorija, kas nodrošinās izglītojošas nodarbības brīvā dabā.

Jaunais dabas centrs piedāvās mūsdienīgas un interaktīvas izglītības metodes, kas palīdzēs labāk izprast ne tikai bioloģiskās daudzveidības un klimata jautājumus, bet arī īpaši aizsargājamo dabas teritoriju nozīmi dabas vērtību saglabāšanā. Tematiskais uzsvars tiks likts uz klimata pārmaiņām un to mazināšanas pasākumiem, kā arī Latvijas unikālajām ģeoloģiskajām vērtībām – iežu atsegumiem un alām.

Projekta kopējais finansējums plānots 4,97 miljonu eiro apmērā, no kuriem Eiropas Reģionālās attīstības fonds sedz 4,2 miljonus eiro, bet valsts budžeta līdzfinansējums – 745 tūkstošus eiro. Plānots, ka dabas centrs durvis apmeklētājiem vērs līdz 2029. gada beigām.

Iecerēts, ka turpmākajos gados pārtaps arī esošie dabas centri pārējos nacionālajos parkos, kā arī Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā.

Dabas centri Dabas aizsardzības pārvaldes pārziņā darbojas Slīteres, Ķemeru, Gaujas un Rāznas Nacionālajos parkos un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Tajos pieejamas nodarbības, pārgājieni un izzinošas ekspedīcijas, un piedāvājums tiek plānots atbilstoši dažādām vecuma grupām un mācību programmai izglītības iestādēs. Plašāk par Dabas aizsardzības pārvaldes dabas izglītības piedāvājumu var uzzināt tīmekļa vietnē www.tiekamiesdaba.lv. Tā ir arī platforma, kurā izvēlēties sev interesējošo nodarbības tematu, laiku un vietu un tai arī pieteikties.

ES programmas logo