Sienāžu dziesmu svētki

Pļavā pie Zvārtes ieža šajā piektdienā, 2. augustā, plkst. 19.00-21.00 notiks otrie Sienāžu un siseņu dziesmu svētki, kuros varēs ne vien ieklausīties daudzbalsīgā kora skaņās, bet mācīties tās atpazīt, pamanīt dabā pašus sisinātājus un mācīties tos atpazīt.

 Klausītāji un dabas izzinātāji aicināti uz pasākumu, iepriekš piesakoties un aizpildot anketu www.tiekamiesdaba.lv sadaļā “Notikumu kalendārs”.

Apmeklētājiem būs iespēja ar Dabas aizsardzības pārvaldes projekta LIFE for Species eksperta palīdzību izzināt sienāžu un citu taisnspārņu daudzveidību Latvijā, kā arī ieklausīties tiem raksturīgajās skaņās sugām bagātajā Gaujas Nacionālajā parkā.

Tāpat ikviens varēs ar entomoloģijas tīkliņiem mēģināt noķert muzikantus. Taču, lai nemazinātu lielā sisinātāju kora dalībnieku skaitu, pēc izpētes tie tiks atlaisti atpakaļ dabā. Pasākumā būs arī darbnīca par zālāju daudzveidību un piemērotību sienāžu un siseņu dzīves videi ar iespēju iemācīties atpazīt augus un spēlēt pļavas augu domino.

Pasākuma ērtākai baudīšanai ieteicams ņemt līdzi piemērotu pledu vai krēslu sēdēšanai, kā arī parūpēties par aizsardzību pret odiem un ērcēm.

Taisnspārņi ir lieli un vidēji lieli kukaiņi, kuru pakaļkājas piemērotas lēkšanai – ar paresninātām, muskuļainām ciskām. Vairākumam taisnspārņu ir skaņas uztveroši (dzirdes jeb timpanālie) un skaņas radoši (sisināšanas) orgāni. Pasaulē sastopamas vairāk nekā 20 000 taisnspārņu sugas, no kurām Latvijā konstatētas 39 sugas, kas pieder pie trīs apakškārtām – sienāžiem Tettigoniidae, circeņiem Gryllodea un siseņiem Acridodea.

Projekta LIFE FOR SPECIES logo rinda

Pasākums norisināsies ar Dabas aizsardzības pārvaldes projekta LIFE FOR SPECIES jeb “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” atbalstu, kas ir Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras līdzfinansēts projekts. Projekta mērķis ir aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, balstoties uz zinātniski pamatotiem kritērijiem, uzlabot datu kvalitāti un pieejamību par sugām, kā arī palielināt sabiedrības un ieinteresēto pušu informētību un aktīvu rīcību sugu aizsardzībā Latvijā. Plašāka informācija par projektu vietnē www.sarkanagramata.lu.lv.