LIFE FOR SPECIES Projekts Dabas izglītība
Cilvēli sēž uz soliņiem un klausās stāstījumu.

2. augustā pie Zvārtes ieža jebkuram interesantam bija iespēja piedalīties Gaujas Nacionālā parka Dabas centra un projekta LIFE FOR SPECIES rīkotajā siseņu un sienāžu izziņas pasākumā.

Siseņi un sienāži ir tuvu radnieciskas tomēr atšķirīgas taisnspārņu kārtas dzimtas. Lai izzinātu to bioloģiju, daudzveidību, lomu dabā un aizsardzību Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta taisnspārņu pētniece Rūta Starka sniedza prezentāciju, kā arī demonstrēja taisnspārņu kolekciju materiālus un izpētes rīkus. Īpaša loma pētnieces stāstījumā tika atvēlēta, lai skaidrotu kā sienāži un siseņi rada sisinošās skaņas, kā šīs skaņas tiek izmantotas taisnspārņu savstarpējā saziņā un kā tās izmanto pētnieki, lai taisnspārņus izzinātu.

Praktiskās nodarbības laikā dalībniekiem bija iespēja izmēģināt taisnspārņu izpētes rīkus un pētnieces vadībā mācīties noteikt dažādās sienāžu un siseņu sugas. Retāk sastopamo taisnspārņu sugu aizsardzībai nepieciešama to apdzīvoto biotopu – zālāju, sausu virsāju pareiza apsaimniekošana.

 

Projekts LIFE FOR SPECIES jeb “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” ir Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras līdzfinansēts projekts, kuru līdz 2025. gada beigām īsteno Pārvalde kopā ar projekta vadošo partneri Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu, kā arī Daugavpils Universitāti un Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Projekta mērķis ir aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, uzlabot datu kvalitāti un pieejamību par apdraudētajām sugām, kā arī palielināt sabiedrības un ieinteresēto pušu informētību un aktīvu rīcību sugu aizsardzībā Latvijā. Vairāk par projektu lasiet: www.sarkanagramata.lu.lv.

Projekta LIFE FOR SPECIES logo rinda