2019
Daba kā iedvesmas avots mākslā un mūzikā, dabas nozīme veselības veicināšanā, dabas vērtības kā biznesa pamatkapitāls – tik daudz un dažādas tēmas izskanēja no 24. līdz 27. septembrim notikušajā EUROPARC ikgadējā konferencē, kas šogad notiek Latvijā. Konferences lektori, darba grupu vadītāji un dalībnieki analizēja jaunākās tendences un aktualitātes saistībā ar aizsargājamām dabas teritorijām, dalās pieredzē un plānos nākotnes attīstību. 

EUROPARC Conference 2019 konferences vadmotīvs ir “Dabā ar izpratni” - sauklis, ar kuru Dabas aizsardzības pārvalde jau vairākus gadus īsteno dabas izglītības programmas, veicinot visdažādāko auditoriju izpratni par dabas vērtībām, to nozīmi un veselīgu līdzāspastāvēšanu ar sabiedrību. 


Elīna Pinto, Valsts prezidenta Egila Levita padomniece modernas valsts un ilgtspējības jautājumos: atbildība pret dabu un dabas mīlestība veido lielu daļu no latviešu identitātes, tā ir daļa no mūsu kultūras un arī Satversmes identitātes. Mūsu Satversme ir starp tiem nedaudzajiem valsts pamatdokumentiem visā pasaulē, kur iekļauta atsauce uz ilgtspējību un atbildību pret vidi.




  Edvīns Balševics, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrtijas valsts sekretārs: katrs lēmums, kas tiek pieņemts starptautiskā mērogā par dabas saglabāšanu ir mūsu atbildība un ieinteresētība ieguldīt savu pieredzi, radošumu, zināšanas, lai strādātu šajā jomā un sasniegtu definētos mērķus. Tas attiecas arī uz klimata politikas jautājumiem. Jau pašlaik dabas aizsardzības un saglabāšanas nolūkos ir radīti vairāki tiesiski instrumenti, kas sargā Eiropas Savienības valstu dabas teritorijas. Ir noslēgti vairāki starptautiski līgumi, piemēram, Riodežaneiro konvencija par bioloģisko daudzveidību, Ramsāres konvencija par starptautiskas nozīmes mitrājiem un daudzi citi dabas aizsardzībai nozīmīgi starptautiski līgumi, kuru ieviešana mūsu ir atbildība.




Ignace Schops, EUROPARC federācijas prezidents: apvienojot spēkus un strādājot visiem kopā arī pavisam īsā laika sprīdī ir iespējams panākt būtiskus sasniegumus un ja par kādu ambīciju pilnu un īsā laikā paveicamu projektu reizēm mēdz teikt, ka tas ir “šāviens uz mēnesi”, domāju ir pienācis laiks, kad mums visiem kopā ir jāpaveic šāds “šāviens uz mēnesi” klimata pārmaiņās un attieksmē pret dabu un mūsu planētu.




 
Dr Rauno Väisänen: politika ir gandrīz ikvienas mūsu ikdienas dzīves jomas sastāvdaļa un dabas aizsardzība nav izņēmums, tādēļ lai panāktu izmaiņas dabas aizsardzības un nacionālo parku attīstības jautājumos, arī “dabas cilvēkiem” ir jāspēj ietekmēt politiķu prātus un dienaskārtību. Tas nav viegli izdarāms, bet ar sistemātisku, efektīvu darbu, vienlaikus neaizmirstot galveno prioritāti – dabu – tas var būt sasniedzams.



 

Anete Vabule, "Madara Cosmetics" pārstāve: daba var būt iedvesmas avots un resurss, kas palīdz attīstīt uzņēmējdarbību, taču ja mēs ņemam no dabas, tad ir jābūt atbildīgiem, jāstrādā ilgtspējīgi un jādod dabai arī atpakaļ. A. Vabule stāsta par dabu kā iedvesmu, resursu un praktisku zināšanu pamatu uzņēmējdarbībā.






Dr. William Bird, Lielbritānijas kompānijas "Intelligent Health Group vadītājs": ir zinātniski pierādīts, ka dzīvošana tuvāk dabai un kustības tieši dabā, ne tikai sporta zālē, būtiski uzlabo cilvēku garīgo un fizisko veselību, attiecīgi pagarina dzīvildzi. Mūsu kā cilvēku ģenētiskajā kodā ir tik dziļa saikne ar dabu, kas bijusi aktuāla gadu tūkstošiem! Pēdējo gadsimtu, īpaši pēdējos gadu desmitos mēs attālinamies no dabas un zaudējam sasaiti ar to, kas patiešām negatīvi ietekmē sabiedrības kopējo veselības stāvokli.






Silvija Nora Kalniņš Dabas koncertzāles līdzautore: dabas un kultūras starpnozaru sadarbība palīdz veicināt interesi par dabu un apkārtējo vidi plašās sabiedrības grupās. Ja cilvēks iepazīst kādu dabas vērtību, īpašu sugu - ir pilnīgi skaidrs, ka viņš vēlēsies to saudzēt un aizsargāt. Dabas koncertzāles mērķis ir palielināt sabiedrības izpratni par ES aizsargājamiem biotopiem un pareizu to apsaimniekošanu.

 

Simon Bell, ainavu arhitekts, profesors: domājot par to, kā dabas teritorijas un nacionālos parkus padarīt pievilcīgus apmeklētājiem, ir jāsaprot, ka mēs veidojam nevis infrastruktūru, bet gan pieredzes stāstu un noskaņu. Nacionālie parki ir ne tikai dabas aizsardzībai, bioloģiskās daudzveidības veicināšanai, bet arī tās iepazīšanai, pieredzes un iespaidu veidošanai.

Konferences atbalstītāji: