LIFE FOR SPECIES Projekts
LIFE FOR SPECIES sēņu seminārs

Kuldīgā 25. un 26. septembrī aizvadīts Dabas aizsardzības pārvaldes un Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta projekta LIFE FOR SPECIES rīkotais dabas izziņas speciālistu apmācību seminārs par sēņu un gļotsēņu daudzveidību un aizsardzību

Apmācību laikā projekta LIFE FOR SPECIES sēņu eksperte Inita Dāniele un gļotsēņu pētniece Julita Kluša sniedza ieskatu par sēņu un gļotsēņu daudzveidību, noteikšanu un aizsardzību. Savukārt praktisko nodarbību laikā dalībniekiem bija iespēja izzināt gļotsēņu un sēņu dzīvotnes Dabas parkā Riežupe un pilnveidot sugu noteikšanas prasmes.

Lai arī interese par sēnēm Latvijas sabiedrībā ir augsta, un sēņošana pat ir iekļauta nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, datu trūkums par mazāk zināmām sēņu sugām neļauj pilnvērtīgi izvērtēt to sastopamību un aizsardzības nepieciešamību Latvijā. Savukārt gļotsēņu izzināšana Latvijā ir uzsākusies tikai pēdējās divās desmitgadēs, un attiecīgi trūkst arī šīs organismu grupas pētnieku un datu.

Tāpēc būtiska loma seminārā tika atvēlēta, lai iepazīstinātu dalībniekus ar Latvijas un Pasaules piemēriem komunikācijai par sēnēm un gļotsēnām. Semināru noslēdzošajā ideju darbnīcā tika spriests kādas vēl aktivitātes jāievieš, lai veicinātu sabiedrības izpratni, interesi un iesaisti sēņu un gļotsēņu izpētē un aizsardzībā. Apmācībās pulcējās dalībnieki no Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas centriem, Nacionālā botāniskā dārza, SIA “Rīgas meži”, Latvijas Nacionālā dabas muzeja, Latvijas Valsts Mežzinātnes institūta “Silava” un Latvijas Dabas fonda.

Semināra praktisko nodarbību dabā plānošanas laikā gļotsēņu pētnieces Julita Kluša un Vija Sīmansone veica arī nozīmīgus sēņu un gļotsēņu atradumus. Tā stipri apdraudētā un aizsargājamā sēņu suga vēdekļa sārtaine pirmo reizi tika konstatēta Kurzemes centrālajā daļā. Taču vēl nozīmīgāks bija kritiski apdraudētās gļotsēņu sugas gaišdzeltenās bumbulītes atradums – līdz šim tā Latvijā bija zināma tikai divās atradnēs valsts centrālajā daļā. Abas sugas aug uz lapu koku kritalām, un ir saistītas ar dabiskiem mežu biotopiem.

Projekts LIFE FOR SPECIES jeb “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” ir Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras līdzfinansets projekts, kuru līdz 2025. gada beigām īsteno Pārvalde kopā ar projekta vadošo partneri Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu, kā arī Daugavpils Universitāti un Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Projekta mērķis ir aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, uzlabot datu kvalitāti un pieejamību par apdraudētajām sugām, kā arī palielināt sabiedrības un ieinteresēto pušu informētību un aktīvu rīcību sugu aizsardzībā Latvijā. Vairāk par projektu lasiet: www.sarkanagramata.lu.lv.

Projekta LIFE FOR SPECIES logo rinda