Projektā LIFE FOR SPECIES 24. maijā aizvadīts pirmais ekspertu apmācību seminārs “Reto vaskulāro augu sugu noteikšana”. Dabas aizsardzības pārvaldes un Latvijas Universitātes organizētajā seminārā tika apskatītas vairāk kā 40 Latvijā reti sastopamas, apdraudētas un grūti nosakāmas augu sugas.
Seminārs tika aizvadīts nebijušā formātā, apvienojot teorētiskās apmācības un praktisko nodarbību ar herbārija materiālu. Semināra pirmajā daļā botāniķes Liene Auniņa, Ieva Roze un Valda Baroniņa sniedza teorētiskās prezentācijas par seminārā apskatāmo sugu noteikšanas pazīmēm, līdzīgajām sugām, to augšanas apstākļiem un izplatību. Savukārt apmācību otrajā daļā notika praktiskā nodarbība, izmantojot Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Botānikas laboratorijas Herbārija materiālu, kas sniedza unikālu iespēju apmācību dalībniekiem īsā laikā un vienviet apskatīt sugas, no kurām daļa Latvijā ir konstatētas tikai atsevišķās vietās vai pat konstatētas tikai pāris gadījumos. Tā, piemēram, apmācību laikā ekspertiem bija iespēja strādāt ar kalnu asinszāles Hypericum montanum herbārija materiālu, kas ievākts 2000. gadā un ir viens no retajiem šīs sugas herbārija eksemplāriem Latvijā. Tāpat apmācību laikā tika izmantots pat 1938. gadā ievākts Latvijas Sarkanās grāmatas 1. kategorijās ierakstītās un aizsargājamās sugas tumšā jeb kūdrāja doņa Juncus stygius eksemplārs.
Šāda veida ekspertu apmācības ir ļoti nozīmīgas, lai celtu dabas ekspertu zināšanas par reto sugu noteikšanu, un veicinātu datu ieguvi par šo sugu izplatību. Tādēļ īpašs prieks, ka apmācībās piedalījās vairāk nekā 20 eksperti, kas pārstāv gan valsts iestādes, gan valstij piederošos un privātos uzņēmumus, nevalstiskās organizācijas un zinātniskās institūcijas, un kuru ikdienas darbs ir saistītas ar dabas vērtību inventarizāciju un novērtēšanu.
Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Botānikas laboratorijas Herbārijs ir dibināts 1951. gadā, un ir viens no lielākajiem herbārijiem Latvijā. Tajā glabājas apmēram ~175 000 herbārija lapas, kas prezentē Latvijas savvaļas floras kvalitatīvo sastāvu, un to izmanto zinātniski pētnieciskajā darbā, mācību darbā, un floras un biotopu praktiskajā aizsardzībā.
Projekts “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” (LIFE FOR SPECIES) ir Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras līdzfinansets projekts, kuru līdz 2024. gada beigām īsteno Pārvalde kopā ar projekta vadošo partneri Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu, kā arī Daugavpils Universitāti un Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Projekta mērķis ir aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, balstoties uz zinātniski pamatotiem kritērijiem, uzlabot datu kvalitāti un pieejamību par sugām, kā arī palielināt sabiedrības un ieinteresēto pušu informētību un aktīvu rīcību sugu aizsardzībā Latvijā. Vairāk par projektu lasiet: www.lifeforspecies.lu.lv.