2024. gada vasarā Dabas aizsardzības pārvalde, sadarbojoties ar Latvijas valsts mežiem, pabeidza 13 pilot teritoriju izveidi projektā LatViaNature. Šis ir pirmais liela mēroga pētījums par invazīvo sugu ierobežošanu Latvijā. Tas palīdzēs izstrādāt vadlīnijas, kā cīnīties ar sugām, kas apdraud Latvijas dabu.
Pilot teritorijās atrodas visā Latvijā un aizņem vairāk nekā 110 hektāru. Tajās pārbauda 23 metodes, kā ierobežot 5 invazīvas sugas, kas negatīvi ietekmē Latvijas dabu. Tā ir Kanādas zeltgalvīte, puķu sprigane, krokainā roze, ošlapu kļava un vārpainā korinte.
“Šis pētījums palīdzēs ikvienam, kura īpašumā iekļūst invazīvās sugas. Mēs uzzināsim, kuras metodes ir efektīvas Latvijā. Tāpat izmēģinām jaunas metodes, piemēram, invazīvo sugu tvaicēšanu. Dabas aizsardzība ir balstīta uz zinātni, un šis pētījums ir svarīgs, lai uzlabotu invazīvo sugu pārvaldību Latvijā,” stāsta Santa Rutkovska, LatViaNature Invazīvo sugu nodaļas vadītāja.
Katrā teritorijā pārbauda trīs līdz sešas metodes, lai atrastu vislabāko risinājumu. Metožu izvēle ir balstīta uz starptautiskiem pētījumiem un pieredzi. Tāpat arī uz Latvijā mazāk izmantotām inovatīvām metodēm. Piemēram, konkurentaugu audzēšana un mulčēšana.
Ierobežošanas darbus vada dabas eksperti saskaņā ar detalizētu plānu. Daļa darbu uzsākta pērn vasarā, daļa – šovasar. Pētījums ilgs vēl divus gadus – līdz 2026. gada beigām.
Pilot teritorijas ir izvietotas gan aizsargājamās dabas teritorijās, piemēram, dabas parkā “Ragakāpa”, gan pilsētās, piemēram, Daugavpilī un Jēkabpilī. Šīs teritorijas palīdz uzlabot pilsētvidi. Vairāk informācijas par pilot teritorijām un izmantotajām metodēm var atrast vietnē latvianature.gov.lv.
Tāpat notiek metožu efektivitātes uzraudzība, lai gūtu zinātniskus secinājumus. Tas 2027. gadā ļaus sagatavot vadlīnijas invazīvo sugu izskaušanai Latvijas mērogā. Visas pilot teritorijas kalpos kā demonstrācijas vietas nozares profesionāļiem.
Invazīvo sugu izplatība ir nopietna problēma Latvijā. Šīs sugas, kas nav vietējās, strauji vairojas un apdraud dabas daudzveidību. Vairāk par invazīvajām sugām Latvijā var uzzināt vietnē www.invazivs.lv.
Pētījums ir daļa no projekta LIFE-IP LatViaNature, kura mērķis ir izstrādāt efektīvu invazīvo sugu pārvaldības sistēmu.