LIFE Osmo Baltic seminārs
Foto: J. Dzenis.

Siguldā 3. un 4. oktobrī noritēja Dabas aizsardzības pārvaldes ekspertu un inspektoru apmācību seminārs par bioloģiski vērtīgo koku un tos apdzīvojošo apdraudēto sugu aizsardzību.

Dižkoki un citi bioloģiski vērtīgi koki ir ne tikai vērtība paši par sevi, bet arī mājas daudzām retām un apdraudētām ķērpju, bezmugurkaulnieku un citu organismu grupu sugām. Nereti šādi koki atrodas arī ārpus mežu zemes – pilsētvidē, parkos, alejās un citur, kur to saglabāšanai jāsabalansē dažādas intereses. Tāpēc semināra mērķis bija celt Dabas aizsardzības pārvaldes (turpmāk – Pārvaldes) ekspertu un inspektoru zināšanas par dažādiem ar bioloģiski vērtīgo koku aizsardzību saistītiem jautājumiem sākot no apdraudēto sugu noteikšanas līdz tiesu praksei ar dižkoku aizsardzību saistītās tiesvedībās. 

Semināra laikā Pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas eksperts Kristaps Vilks mācīja atpazīt apdraudētās bezmugurkaulnieku sugas, un skaidroja koku struktūru lomu – dobumu, kaltušu zaru – nozīmī šo sugu aizsardzībai. Savukārt Pārvaldes Latgales reģionālās administrācijas eksperte Aleksandra Krugļikova un Daugavpils Universitātes projekta LIFE FOR SPECIES ķērpju eksperts Rolands Moisejevs mācīja atpazīt aizsargājamās ķērpju sugas. Kamēr dižkoku sugu sarakstā iekļauto sugu noteikšanas pazīmes lekcijā un praktiskajās nodarbības mācīja Daugavpils Universitātes projekta LIFE FOR SPECIES vaskulāro augu eksperte Aiva Bojāre. 

Dati par aizsargājamajām sugām un dižkokiem tiek uzturēti Dabas datu pārvaldības sistēmā Ozols, kurā veikti un ir plānoti virkne uzlabojumu, lai atvieglotu datu iesniegšanu, apstrādi un analīzi. Tāpēc Pārvaldes projekta koordinators Jēkabs Dzenis un Pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta ekspertes Olga Girča un Irēna Pučkina semināra dalībniekus instruēja par aizsargājamo sugu un dižkoku datu iesniegšanu sistēmā.

Bioloģiski vērtīgie koki nereti atrodas arī cilvēku apdzīvotās vietās, un ir svarīgi iespējami precīzi novērtēt gan to bīstamību, gan dažādu cilvēka darbību ietekmi uz tiem. Par koku novērtēšanu un kopšanas plānošanu lekciju un praktisko nodarbību seminārā vadīja sertificēta koku vērtētāja Anita Albrante. Tomēr nereti vairāk par kopšanas darbiem ir nepieciešama sabiedrības un iesaistīto pušu izpratnes celšana par bioloģiski vērtīgo koku nozīmi dabas daudzveidības saglabāšanai. Tāpēc par projekta LIFE Osmo Baltic uzsāktajām un plānotajām sabiedrības izglītošanas aktivitātēm par bioloģiski vērtīgajiem kokiem stāstīja projekta koordinatores asistente Zanda Segliņa.

Atsevišķos gadījumos aizsargājamo sugu apdzīvoto koku vai dižkoku ciršana tomēr notiek. Par gadījumiem, kad ciršana un kādā kārtībā ir pieļaujama vai noraidāma stāstīja Pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode. Bet Pārvaldes Stratēģiskās vadības un koordinācijas departmenta direktore Iveta Timze semināra dalībniekus iepazīstināja ar atziņām no tiesu prakses tiesvedībās, kad dižkoku ciršana notikusi nelegāli.

Semināru organizēja Pārvalde sadarbībā ar Daugavpils Universitāti projektu LIFE FOR SPECIES un LIFE Osmo Baltic ietvaros.

Projekts LIFE FOR SPECIES jeb “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” ir Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras līdzfinansets projekts, kuru līdz 2025. gada beigām īsteno Pārvalde kopā ar projekta vadošo partneri Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu, kā arī Daugavpils Universitāti un Latvijas Ornitoloģijas biedrību, ar mērķis aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, uzlabot datu kvalitāti un pieejamību par apdraudētajām sugām, kā arī palielināt sabiedrības un ieinteresēto pušu informētību un aktīvu rīcību sugu aizsardzībā Latvijā. Vairāk par projektu lasiet: www.sarkanagramata.lu.lv

Projekts LIFE Osmo Baltic jeb "Ekoloģiskā tīkla izveide lapkoku praulgrauža aizsardzībai Baltijā" ir Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts digitālās attīstības aģentūras līdzfinansets projekts. Līdz 2030. gada vidum to īsteno Pārvalde kopā ar projekta vadošo partneri Lietuvas dabas fondu un vēl sešiem citiem sadarbības partneriem. Projekta mērķis ir veicināt lapkoku praulgrauža aizsardzību, izveidojot pārrobežu ekoloģisko tīklu šīs sugas Lietuvas un Latvijas populāciju savienošanai, un veikt sabiedrības izglītošanu un informēšanu. Vairāk par projektu lasiet LIFE Osmo Baltic