Publicēts: 17.07.2018.
Lai apzinātu 25 visā Latvijā esošo dendroloģisko stādījumu stāvokli, tajos sastopamās dabas vērtības un iespējas tās saglabāt ilgtermiņā, Dabas aizsardzības pārvalde šogad veic dendroloģisko stādījumu inventarizāciju. Pēc tās pabeigšanas iecerēts arī sagatavot priekšlikumus aizsargājamo dabas vērtību teritoriju robežu precizēšanai.
Sadarbībā ar ekspertiem iecerēts veikt dendroloģisko stādījumu – potenciāli aizsargājamo dabas pieminekļu inventarizāciju dabā - izvērtēt stādījumos esošo koku vispārējo stāvokli, sastopamās dabas vērtības, dendroloģisko stādījumu saglabāšanas iespēju ilgtermiņā.
Pārvaldes Dabas aizsardzības departaments vecākā eksperte Ilze Urtāne stāsta, ka nereti plānojot saimniecisko darbību vai pasākumus kāda konkrēta dendroloģiskā stādījuma aizsardzībai vai apsaimniekošanai, tiek konstatēts, ka vēsturiskās stādījuma robežas ir neprecīzas, tās ir noteiktas neprecīzi un neatbilstoši. “Šāda situācija rada konfliktsituācijas starp zemes īpašniekiem un uzraugošajām iestādēm. Tāpat trūkst informācija par to, kā pēc gandrīz 20 gadu pastāvēšanas, ir saglabājušās tās dabas vērtības, kuru aizsardzībai teritorijas savulaik izveidotas un vai esošais aizsardzības režīms ir bijis pietiekoši efektīvs,” skaidro I. Urtāne.
Jau pagājušajā gadā Pārvalde ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu sāka apjomīgu darbu pie valsts nozīmes dabas pieminekļu – dendroloģisko stādījumu teritoriju izvērtēšanas, lai precizētu vēsturiski izveidoto teritoriju robežas un sakārtotu dabas vērtību datus atbilstoši mūsdienu prasībām.
Provizoriskie 2017. gadā realizētā dendroloģisko stādījumu izpētes projekta rezultāti liecina, ka daļa no valsts nozīmes dendroloģiskajiem stādījumiem ir zaudējusi savu vēsturisko, bioloģisko un vizuālo vērtību, teritorijas būtu izslēdzamas no valsts nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju tīkla.
Sadarbībā ar vietējām pašvaldībām šogad divos reģionos plānots noorganizēt seminārus ar praktiskiem demonstrējumiem bioloģiski vērtīgu koku sakopšanā un aizsardzībā.
Projekts “Dendroloģisko stādījumu detalizēta inventarizācija to aizsardzības statusa nodrošināšanai” notiek ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu.