Monitorings Brīvprātīgais darbs
Lielā gaura ar mazuļiem
Lielā gaura ar mazuļiem. Foto: Sintija Martinsone

Dabas aizsardzības pārvalde jau ceturto gadu koordinē Piekrastē ligzdojošo putnu monitoringu un aicina iesaistīties brīvprātīgos iesaistīties šo putnu uzskaitē.

Monitoringa maršruti aptver visu Latvijas jūras piekrasti, un uzskaites veic brīvprātīgie monitoringa dalībnieki. Apsekošanas laikā tiek ievākti sistemātiski dati par vairākām piekrastē ligzdojošām putnu sugām, tajā skaitā smilšu tārtiņu, upes tārtiņu, Sāmsalas pīli, lielo gauru, stepes čipsti, mazo zīriņu u.c., par kurām netiek iegūta pietiekama informācija nevienā citā monitoringa programmā.

Dati tiks izmantoti, lai novērtētu jūras piekrastes putnu populāciju lielumu un pārmaiņu tendences, kā arī plānotu aizsardzības pasākumus nozīmīgākajās putnu ligzdošanas vietās piekrastē. Pēdējos gados piekrastes apmeklētāju skaits pieaug un uz šeit ligzdojošajiem putniem pastiprinās antropogēnā slodze, tāpēc šis monitorings kļūst vēl nozīmīgāks.

Pārvaldes mērķis ir veikt piekrastē ligzdojošo putu uzskaites katru gadu visā Latvijas piekrastē. Šobrīd, pateicoties brīvprātīgo dalībnieku lielajai atsaucībai, lielākā daļa piekrastes maršrutu jau ir aizņemti. Taču, lai iegūtu pilnīgu ainu par piekrastes putnu populācijām, aicinām pieteikties brīvprātīgos dalībniekus vēl 15 brīvajiem maršrutiem:

1.    Tūja-Kurliņupe, aptuvenais maršruta garums 9 km
2.    Vitrupe-Kurliņupe, 7 km
3.    Daugavas grīva (abi moli), 2 km
4.    Melnsils-Ģipka, 10 km
5.    Kolka-Melnsils, 12 km
6.    Pitrags-Vaide, 5 km
7.    Ovīši-Lūžņa, 8 km
8.    Miķeļbāka-Lūžņa, 8 km
9.    Ventspils-Liepene, 10 km
10.    Ventspils-Tankodroms, 8 km
11.    Lībciems-Tankodroms, 8 km
12.    Liepājas osta-Cenkone, 8 km
13.    Bernāti-Cenkone, 8 km
14.    Jūrmalciems-Mietrags, 8 km
15.    Pape-Mietrags, 9 km

Kartē ir apskatāms brīvo maršrutu izvietojums >>>

Noslēdzot brīvprātīgā darba līgumu ar Dabas aizsardzības pārvaldi, ir iespējams saņemt ar uzskaitēm saistīto izdevumu kompensāciju – tiek kompensēti izdevumi par degvielu vai sabiedriskā transporta biļetēm, kā arī nakšņošanas izdevumi, ja dalībnieka dzīvesvieta atrodas vairāk nekā 100 km attālumā no izvēlētā maršruta.

Par monitoringa brīvprātīgo var kļūt jebkurš, kuram ir prasmes piekrastē ligzdojošo putnu sugu atpazīšanā pēc izskata un balss, kā arī vēlme pavadīt divas dienas jūnijā jūras piekrastē un vienlaikus sniegt būtisku ieguldījumu piekrastē ligzdojošo putnu aizsardzībā.

Šeit iespējams iepazīties ar uzskaišu veikšanas metodiku >>>. Tos, kuri vēlas kļūt par monitoringa dalībniekiem, kā arī tos, kas tikai apsver šādu iespēju, taču gribētu uzzināt vairāk par uzskaišu veikšanas praktisko pusi, aicinām piedalīties dalībnieku kalibrācijas seminārā, kas notiks 21. maijā plkst. 10.00-14.00 platformā Microsoft Teams. Piesakieties dalībai monitoringā vai seminārā, rakstot e-pastu uz: sintija.martinsone@daba.gov.lv