2018



Atzīmējot ANO Pasaules Savvaļas sugu dienu, kas šogad veltīta lielajiem kaķiem – apdraudētajiem plēsējiem, Dabas aizsardzības pārvalde aicina uz bezmaksas pasākumu - stāstu pēcpusdienu “No suvenīriem līdz bruņotiem konfliktiem – īsumā par apdraudēto sugu nelegālo tirdzniecību”.

Pasākums notiks 1. martā plkst. 15.00 Rīgā, Eiropas Savienības mājā (Aspazijas bulvāris 28)

ANO 3.martu ir pasludinājusi par Pasaules savvaļas sugu dienu, tādējādi atzīmējot konvencijas par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām sugām (turpmāk – CITES) parakstīšanu un šīs dienas ietvaros visā pasaulē notiek dažādi sabiedrību izglītojošie un iesaistoši pasākumi.

Arī Dabas aizsardzības pārvalde rīko vairākus pasākumus, tajā skaitā stāstu pēcpusdienu. Tāds laikā  apmeklētāji uzzinās, kāda ir patiesā apdraudēto sugu nelegālās tirdzniecības cena un sekas ne tikai augu un dzīvnieku pasaulē, bet arī sabiedrībai, ko ikviens no mums var darīt, lai šo parādību arvien samazinātu. Būs iespēja arī aptaustīt un apskatīt konfiscētos izstrādājumus no CITES sugām, piemēram, krokodila izbāzni, geparda ādu, ziloņkaulu, pitona ādas izstrādājumus.

“Ikviens no mums nejauši var kļūt par šo sugu nelegālās ieguves un tirdzniecības atbalstītāju gan iegādājoties suvenīrus ārvalstīs, gan dažādus kosmētikas un pārtikas produktus Latvijā, tādēļ ir svarīgi būt informētiem, lai it kā nejauši mēs nekļūtu par vienu no posmiem notikumu ķēdē, kas ved pie apdraudētu sugu iznīcības” pauž Dabas aizsardzības pārvaldes CITES nodaļas vadītājs Jēkabs Dzenis.
Pasaules savvaļas sugu diena šogad veltīta lielajiem kaķiem – apdraudētajiem plēsējiem. Latvijā savvaļā dzīvo viens kaķu dzimtas sugas pārstāvis – Eirāzijas lūsis un eksperti lūša aizsardzības stāvokli Latvijā vērtē kā arvien labāku, taču šī kaķa radiniekiem citviet pasaulē klājas diezgan bēdīgi.

“Lielie savvaļas kaķi - lauvas un tīģeri, gepardi un panteras, jaguāri un leopardi – ir ne tikai skaisti, graciozi dzīvnieki ar unikālām uzvedības izpausmēm, kuri fascinē un saista cilvēka uzmanību ar graciozumu, veiklumu, ātrumu un, neapšaubāmi, skaisto kažoku. Šīs visas iezīmes ir mudinājušas cilvēkus gan iemīlēt un apbrīnot šos dzīvniekus, gan diemžēl arī radījušas vēlmi tos medīt, ieslodzīt un izmantot savām savtīgajām vajadzībām,” stāsta J. Dzenis.

Diemžēl daļa no nelegālā veidā iegūtiem izstrādājumiem no savvaļas kaķu sugām nonāk arī Latvijā, piemēram iepriekšējos gados konfiscēta ocelota (Leopardus pardalis) kažokādas josta, geparda āda, lūša ādas, bengālijas kaķa kažoks, medicīnas izstrādājumi ar tīģera un leoparda ekstraktiem.

CITES ir otra lielākā starptautiskā vienošanās dabas aizsardzības jomā aptverot vairāk 35 000 sugu un 184 valstis. Šajā konvencijā ir iekļautas tādas retas un harizmātiskas sugas kā zilonis, degunradzis, tīģeris, plēsīgie putni, vaļi, stores, papagaiļi, orhidejas, lūsis un daudzas citas. Tā ir  starptautiska vienošanās starp dalībvalstīm, kuras mērķis ir nodrošināt, ka starptautiskā tirdzniecība ar savvaļas augu un dzīvnieku sugām neapdraud to pastāvēšanu dabā.


ANO Pasaules savvaļas sugu dienai veltītie pasākumi Latvijā:

Rīga:
Stāstu pēcpusdiena “No suvenīriem līdz bruņotiem konfliktiem – īsumā par apdraudēto sugu nelegālo tirdzniecību”.
Vieta: Eiropas Savienības māja, Aspazijas bulvāris 28
Laiks: Ceturtdiena, 1. marts plkst. 15.00

Rēzekne:
Zaļā pēcpusdiena ar Dabas aizsardzības pārvaldi Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā “Nepērc dzīvību!”
Vieta: Atbrīvošanas aleja 81, Rēzekne
Laiks: Ceturtdiena, 1. marts plkst. 15.00
Pasākuma afiša>>>
 
Slītere:
Pārgājiens “Vilkam kājas nosalušas” dabas liegumā Ances purvi un meži
Vieta:  Pārgājiena sākums plānots Puteru dambja Rietumu galā (koordinātes x 392433, y 6385964)
Laiks: Sestdiena, 3. marts plkst. 12.00
Plašāka informācija>>>