Lai gan Līgatnes dabas takas nav savvaļas dzīvnieku rehabilitācijas centrs, nereti šeit nokļūst arī dzīvnieki, kam bez mūsu speciālistu palīdzības nebūtu iespējas izdzīvot. Tāds stāsts ir arī par mazo Lilū – aļņu meitenīti -, kas pie mums nokļuva šī gada pavasarī neapdomīgas cilvēku rīcības dēļ.
Lilū Līgatnes dabas takās nonāca apmēram septiņu dienu vecumā, kad mežstrādnieki, zāģējot mežu, pārsteidza alnēnu māti. Trokšņu un ilgstošas mežistrādes darbu izbiedēta, tā aizbēga un vairs neatgriezās pie mazuļiem.
Tā kā māte vairākas dienas netika manīta, lai Lilū neaizietu bojā, to izauklēja mūsu zvērkope Velga Vītola. Savukārt viņas brālītis devās uz mini zoodārzu “Raptors park” Augšdaugavas novadā.
Pie cilvēka aprūpes pieradusi, Lilū vairs nevarēs atgriezties dabā, jo tai trūkst izdzīvošanai savvaļā nepieciešamās prasmes. Turklāt tai nepieciešama pastiprināta uzmanība, jo bez mātes piena uzaudzis dzīvnieks ir ar zemāku imunitāti un vairāk aprūpējams.
To, ka dzīvnieka mazulis ir palicis bez vecākiem, nedrīkst balstīt uz pieņēmumu. Dzīvnieku mazuli var uzskatīt par palikušu bez vecākiem tikai gadījumā, ja ir pierādījumi par dzīvnieka vecāku nāvi vai ievainojumu, kurš traucētu tam turpināt rūpēties par savu mazuli. Ja dzīvnieka mazuļa māte netīši aizbiedēta, konkrētā vieta un mazulis steidzīgi jāatstāj, lai māte, nejūtot vairs apdraudējumu, pēc brīža var atgriezties pie sava mazuļa.
Lai nepieļautu kļūdu, sniedzot nevajadzīgu palīdzību vai tieši pretēji bezpalīdzīgā stāvoklī esošu dzīvnieku atstājot bez palīdzības, aicinām izzināt info mūsu konsultatīvajā vietnē www.neizdzesdzivibu.lv, kurā apkopoti būtiskākie ieteikumi pareizai rīcībai, satiekot savvaļas dzīvnieku: kā pasaudzēt, kad sniegt palīdzību, bet kad to nevajag darīt, kā pareizi palīdzēt un kurām iestādēm ziņot, ja nepieciešama palīdzība.
Aicinām visus būt uzmanīgiem un atbildīgiem, sastopot savvaļas dzīvniekus. Atcerieties, ka dzīvniekiem vislabākā vieta ir savvaļā, un cilvēka iejaukšanās var nodarīt vairāk ļauna nekā laba! Palīdzēsim saglabāt mūsu dabas skaistumu un daudzveidību, izglītojot sevi un citus par atbildīgu rīcību dabā!