2018



Dabas aizsardzības pārvaldes un Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja  kopīgajā akcijā „LV100 Dižošanās” līdz šim pieteikti jau tuvu 3000 dižkoki un tieši valsts svētku nedēļā saņemts jauns un apjomīgs dāvinājums ar datiem par vairākiem simtiem koku no dabas pētnieka un dižkoku meklēšanas entuziasta Arņa Bērziņa.

Kopš pagājušā gada jūlija īpaši izveidotajā digitālajā kartē https://lv100.lv/dizosanas/ individuālie dižkoku meklētāji ievietojuši aprakstus un fotogrāfijas par vairāk nekā septiņiem simtiem koku. Papildus tam pērn datus par vairāk nekā 2000 kokiem valstij dāvinājis dabas pētnieks A. Bērziņš un nu – tieši dažas dienas pirms simtgades - viņš uzdāvinājis datus par vēl vairākiem simtiem dižu un vērtīgu koku.

“Latvijas daba ir pārsteidzoša un dažnedažādu vērtību piepildīta. Viena no šīm vērtībām ir dižkoki, kas jau izsenis ir bijuši mūsu likteņkoki – upurvietas, svētku svinēšanas un dievību pielūgsmes vietas. Tāpēc, gatavojoties valsts svētkiem, jau 2017.gada vasarā kopā ar KM LV 100gades biroju uzsākām akciju dižkoku apzināšanai. Cilvēku atsaucība un aktivitāte ir bijusi ļoti liela, turklāt aizvien vairāk cilvēku vēlas apzinātos dižkokus sakopt, atēnot un nostiprināt, lai tie augtu un dižotos vēl nākamos 100 gadus,” pauž Pārvaldes ģenerāldirektors Juris Jātnieks.    

Šogad vairāk nekā desmit talkās kopā ar pašvaldību pārstāvjiem un brīvprātīgajiem sakopti gan no jauna atklātie, gan iepriekš zināmie dižkoki visos Latvijas reģionos. Arī īsi pirms svētkiem, ceturtdien 15. novembrī, turpinot 10 gadu ilgo akciju “Dāvini Latvijai dižkoku” akciju, norisinās dižkoku sakopšanas talka,  kuras laikā plānots sakopt Grancovas aleju Daugavpils novadā. Alejā  aug atšķirīgu dimensiju un vecuma platlapji – galvenokārt, liepas, no kurām teju divdesmit sasniegušas dižkoka apmērus.

Pārvalde pateicas ikvienam, kurš veltījis laiku un entuziasmu, lai dotos dabā un apzinātu vērtības sev apkārt, dāvinot Latvijai simtgadē datus par līdz šim neapzinātajiem dižkokiem, dabas krāšņuma un varenības apliecinātājiem.

Datus par pieteiktajiem jaunajiem dižkokiem pārbauda Pārvaldes speciālisti, tos apsekojot un pārmērot. Ja pieteiktais koks atbilst dižkoka kritērijiem, tas tiek iekļauts valsts oficiālajā dižkoku reģistrā un informācija par to tiek ievadīta dabas datu pārvaldības sistēmā “Ozols”: http://ozols.daba.gov.lv/pub/. Pie katra oficiāli reģistrētā dižkoka tiek izvietotas informatīvās zīmes – balta ozollapa uz zaļa fona.

Dižkoki ir savu sugu vecākie un lielākie eksemplāri. Daudzos gadījumos tie ir nozīmīgi un izcili ainavas elementi. Tiem ir arī liela nozīme dabas daudzveidības uzturēšanā - mājvieta daudzām dzīvo organismu sugām, tostarp retām un apdraudētām. Bieži dižkokiem ir arī kultūrvēsturiska nozīme – ar tiem saistās vēstures notikumi, tie ir gadskārtu liecinieki cauri gadu simtiem.

Akcijas “LV100 dižošanās” turpinās, un tās laikā ikviens ir aicināts doties dabā, iepazīt Latvijas dabas daudzveidību un palīdzēt atrast vēl nepazinātos Latvijas dižkokus. Akcija turpina Latvijas valsts simtgades aizsākto aicinājumu, dāvināt savu laiku labiem darbiem pašiem sev un Latvijai, lai kopīgi paveiktu nozīmīgas lietas.

Noderīga informācija, kā meklēt un kartēt dižkokus, pieejama tīmekļa vietnē www.dizosanas.lv100.lv. Šajā lapā arī izveidota lietotājam ērta karte, kur apskatīt jau esošos dižkokus un pievienot jaunus.