22. septembrī Siguldā noritējis Dabas aizsardzības pārvaldes un Latvijas Ornitoloģijas biedrības projekta LIFE FOR SPECIES rīkotais ekspertu seminārs par ietekmes uz putniem vērtēšanu ekspertu atzinumos.
Semināra laikā lektori sniedza ieskatu par pūču un dzeņu aizsardzībai prioritāro teritoriju pielietošanu ekspertu darbā un aktualitātēm kvantitatīvu aizsardzības mērķu noteikšanā, analizēja trūkumus un sniedza rekomendācijas ceļu būves un ekspluatācijas ietekmes uz putniem vērtēšanai un medņa aizsardzībai izveidoto mikroliegumu apsaimniekošanai, kā arī skaidroja trokšņa ietekmes uz putniem mehānismus. Semināra laikā tika prezentēti arī jaunākie melnā stārķa monitoringa rezultāti, kā arī atziņas no pētījuma par saimnieciskās darbības ietekmi uz melnā stārķa ligzdošanas sekmēm. Dienas otrā daļa tika veltīta vēja elektrostaciju ietekmes uz putniem vērtēšanai, kā ietvaros tika prezentēti gan būtiskākie trūkumi ekspertu atzinumos par vēja elektrostaciju ietekmi uz putniem, kā arī sniegts detalizēts ieskats labās prakses piemēros un problemātikā gan ekspertu-ornitologu, gan ietekmes uz vidi ziņojumu izstrādātāju skatījumā. Semināra noslēgumā norisinājās paneļdiskusija, kurā galvenie jautājumi bija par to, kā objektīvi novērtēt un iespējami mazināt vēja elektrostaciju negatīvo ietekmi uz putniem.
Kā norāda Dabas aizsardzības pārvaldes Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode “Dažāda veida saimnieciskās darbības ietekme uz dabas vērtībām, tai skaitā putniem pastiprinās un pastiprināsies arī saistībā ar enerģētisko krīzi. Lai panāktu līdzsvaru starp ekonomiskajām un dabas aizsardzības interesēm, ir svarīgi vispusīgi paredzēt iespējamās ietekmes un novērtēt to būtiskumu, kā arī paredzēt mehānismus ietekmes samazināšanai. Lai veicinātu vienādu izpratni starp ekspertiem un institūcijām, šādi semināri nepieciešami gan lai visas puses būtu informētas par jaunākajām datos balstītajām atziņām, gan arī lai diskusijās izkristalizētos labās prakses piemēri. Vienas dienas laikā nav iespējams izdiskutēt un atrisināt visus problēmjautājumus, kas tika apskatīti prezentācijaās un diskusijās, un ir skaidrs, ka šādas diskusijas nepieciešams rīkot biežāk. Vienlaikus ceru, ka šis seminārs palīdzēja gan pilnveidot dalībnieku izpratni un zināšanas, gan virzīties vienotas pieejas virzienā, jo īpaši attiecībā uz vēja elektrostaciju ietekmes uz putniem vērtēšanu.”
Seminārā uzstājās un paneļdiskusijā piedalījās gan projekta LIFE FOR SPECIES lektori no Latvijas Ornitoloģijas biedrības, gan lektori no Dabas aizsardzības pārvaldes un tās projekta LIFE-IP LatViaNature, Latvijas Universitātes, Latvijas Dabas fonda, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava, AS “Latvijas valsts meži” un SIA “Estonian, Latvian & Lithuanian Environment”.
Projekts LIFE FOR SPECIES jeb “Apdraudētas sugas Latvijā: uzlabotas zināšanas un kapacitāte, informācijas aprite un izpratne” ir Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras līdzfinansets projekts, kuru līdz 2024. gada beigām īsteno Pārvalde kopā ar projekta vadošo partneri Latvijas Universitātes Bioloģijas institūtu, kā arī Daugavpils Universitāti un Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Projekta mērķis ir aktualizēt aizsargājamo un apdraudēto sugu sarakstu, balstoties uz zinātniski pamatotiem kritērijiem, uzlabot datu kvalitāti un pieejamību par sugām, kā arī palielināt sabiedrības un ieinteresēto pušu informētību un aktīvu rīcību sugu aizsardzībā Latvijā. Vairāk par projektu lasiet: www.lifeforspecies.lu.lv.