Kopš pagājušā gada pavasara Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava", Tartu Universitātes Zooloģijas katedras, Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes Mežsaimniecības un meža ekoloģijas katedras un Lietuvas Dabas izpētes centra zinātnieki veic kopīgu pētījumu par sabiedrības attieksmi pret lielajiem plēsējiem – vilkiem, lūšiem un lāčiem, kā ietvaros visās trīs Baltijas valstīs tiek veikta iedzīvotāju aptauja, izmantojot interneta vidē aizpildāmas anketas.
Lielie plēsēji ir pretrunīgi vērtētas sugas, kas nereti ir iesaistītas konfliktos ar cilvēku interesēm, tādēļ, plānojot lielo plēsēju aizsardzības un apsaimniekošanas pasākumus, ir svarīgi ņemt vērā sabiedrības viedokli. Dažādu vecuma grupu, dzīvesvietu un profesiju pārstāvju dalība šajā aptaujā ir svarīga, lai gūtu reprezentatīvu ieskatu Baltijas valstu iedzīvotāju attieksmē. Nozīmīgs ir katrs individuālais viedoklis!
Lūgums aizpildt anketu līdz šī gada 31. martam!
Kā rāda Baltijas plēsēju aptaujas otrā ziņojuma grafiskie materiāli, līdz šim sniegtajās atbildēs cilvēki visās trīs Baltijas valstīs visbiežāk pārvērtējuši vilku skaitu. Līdz šim mūsu kaimiņu valstu iedzīvotāji bijuši aktīvāki aptaujas anketu aizpildīšanā, tādēļ aicinām Latvijas iedzīvotājus sasparoties un tikt līdzi igauņu un lietuviešu rezultātiem! Īpaši gaidām Latgales un Zemgales iedzīvotāju iesaistīšanos pētījumā, jo šie reģioni līdz šim ir vismazāk pārstāvētie. Kā arī mūs ļoti interesē mednieku, lauksaimnieku un biškopju viedokļi!
Aptaujas anketā Jums būs iespēja izteikt savu viedokli par dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar lielajiem plēsējiem un to apsaimniekošanu. Piemēram, par plēsēju skaitu Latvijā vai to, cik izplatītas varētu būt malumedības. Kā redzams attēlos, līdz šim sniegtajās atbildēs cilvēki visās trīs Baltijas valstīs visbiežāk pārvērtējuši vilku skaitu, salīdzinājumā ar ekspertu vērtējumu, bet nepietiekami novērtējuši lūšu skaitu katrā valstī. Savukārt par malumedību izplatību viņu valstī pēc šī brīža aptaujas rezultātiem vispesimistiskākie ir lietuvieši, kamēr latvieši lielākoties domā, ka malumedības mūsu valstī ir maz izplatītas.
Jautājumu un neskaidrību gadījumā lūgums sazināties ar pētījuma "Aptauja par sabiedrības attieksmi pret lielajiem plēsējiem Baltijas valstīs" pārstāvi Latvijā, LVMI "Silava" zinātnisko asistenti Agritu Žunnu (agrita.zunna@silava.lv).