Zīmes lietojums
Zīmes galvenais mērķis ir sabiedrības izglītošana par koku nozīmi bioloģiskās daudzveidības saglabāšanā. Zīme izvietojama uz kokiem, kritalām un sausokņiem publiski pieejamās vietās. Tie ir apdzīvotu vietu apstādījumi, tūrisma infrastruktūra, dabas takas, dažādi maršruti u.c.
Zīmes uzstāda:
- Dabas aizsardzības pārvalde;
- pašvaldība vai tās zaļo zonu uzturēšanu un sakopšanu nodrošinošās struktūrvienības vai institūcijas;
- koku novērtēšanas un sakopšanas pakalpojumus sniedzošie uzņēmumi un organizācijas;
- citas organizācijas un indivīdi, kas veido sabiedrības domu par bioloģisko daudzveidību un dabas aizsardzību.
Pirms zīmes uzstādīšanas obligāti nepieciešams zīmes izvietošanu saskaņot ar zemes īpašnieku, kura īpašumā atrodas objekts.
Zīmes uzstādītājs Pārvaldei nosūta elektronisku anketu. Tajā jānorāda šāda informācija:
- zīmes uzstādītājs;
- zīmes izvietošanas koordinātes;
- koka suga;
- koka raksturojums - dzīvs, dobumains koks; sausoknis; kritala; u.c..
Zīmes uzstādīšanas nosacījumi
- Stāvošs dzīvs vai atmiris koks - zīmi izvieto 1,5-2,5m augstumā uz stumbra cilvēku pārvietošanās nolūkiem iekārtotās infrastruktūras virzienā.
- Uz kritalas vai sausokņa, vai tiem blakus izvietota stabiņa tā galā.
- Zīmi nav paredzēts izvietot vietās, kur nav vēlams piesaistīt cilvēku plūsmu, piemēram, apstādījumu dobes vidū u.c. līdzīgās vietās, jo kvadrāt koda nolasīšana veicama tikai no tuva attāluma.
- Zīmi stiprina ar naglām. Tām jābūt ar iespējami mazākām galvām “gremdgalvas”, kas amatniecībā tiek iedziļinātas koksnē. Dzīvā kokā naglas neiedzen līdz galam, lai novērstu iespēju, ka koks tiek traumēts tā turpmākās augšanas laikā. Naglas tiek iedzītas tikai kādus 1-2 cm koka aplievā jeb dzīvajā koksnē, kas var adekvāti reaģēt uz mikrobojājumu. Pilns apraksts par zīmes piestiprināšanu publicēts Latvijas kokkopju-arboristu biedrības tīmekļvietnē publicētajā materiālā Rekomendācijas kā piestiprināt numurus un informatīvās zīmes pie kokiem.
- Zīme paredzēta uzstādīšanai vietā, kur notiek liela cilvēku plūsma. Zīmes uzstādīšanas galvenais mērķis ir sabiedrības informēšana, bet jāievēro princips – lielākā koku grupā, parkā, ielas malā vai tūrisma takas vienotā maršrutā tiek uzstādītas ne vairāk kā 2-3 zīmes, atkarībā no teritorijas lieluma.
- Informatīvās zīmes primāri tiek uzstādītas pie kokiem, kas sabiedrībai ‘liekas zaudējuši savu vērtību’, jo ir nolauzti, iztrupējuši, bojāti vai liekas ‘kropli’.