Statuss:
Īstenošanā
Mobilās dabas klases furgons

Mobilās dabas izglītības klases saturiskā piedāvājuma papildinājums - 2. kārta. Tas radīs inovatīvus, iesaistošus, mūsdienu vizuālajām prasībām atbilstošus dabas izglītības materiālus, kas ļaus: 1) paplašināt dabas izglītības aktivitāšu līdz šim sasniegto mērķauditoriju loku, tādējādi veicinot labāku sabiedrības izpratni par dabas aizsardzības tematiku; 2) nodrošināt vienlīdzīgu dabas izglītības piedāvājuma apjomu un kvalitāti visos Latvijas reģionos, arī attālākās vietās.

attels

Interaktīvas ekspozīcijas veidošana Mobilās dabas izglītības klases vajadzībām - 2. kārta

Latvijas vides aizsardzības fonds (LVAF) Valsts budžeta apakšprogramma 21.13.00 “Nozares vides projekti”

 

» JOMA

DABAS IZGLĪTĪBA - sabiedrības informēšana, izglītošana un izpratnes veicināšana par aktuālo vides un dabas aizsardzībā.

 

» ĪSS APRAKSTS

  • Mobilā dabas izglītības klases tiešā veidā veic sabiedrības informēšanu, izglītošanu un izpratnes veicināšanu par aktuālajiem jautājumiem dabas aizsardzībā. Līdz šim mobilā dabas izglītības klase sevi veiksmīgi pierādījusi kopš 2022. gada jūnija piedaloties 78 pasākumos un sniedzot dabas izglītības pakalpojumus 10 727 interesentiem. Mobilā dabas izglītības klase ar saturisko spēļu piedāvājumu piedalās dažādos pasākumos, piemēram, DAP Dabas izglītības centru organizētajos pasākumos "Daru labu dabai" iniciatīvas talkās, izbraukumos pie skolām, arī LIFE-IP LatViaNature projekta demonstrāciju teritoriju pasākumos, pašvaldību, institūciju un organizāciju pasākumos, kā arī citos publiskajos pasākumos. Mobilā dabas izglītības klase vidēji piedalās 40 pasākumos gadā.
  • Pasākums paredz papildināt mobilo ekspozīciju, kas sastāv no lielformāta dabas izglītības spēlēm. Ekspozīciju paredzēts izmantot LIFE-IP LatViaNature projektā tapušās, mobilās dabas izglītības klases saturiskajā piedāvājumā, piedaloties dažāda veida publiskos pasākumos, iniciatīvas "Daru labu dabai" aktivitātēs u.c. pasākumos.
    Ekspozīcijas pamatu veido dabas izglītības spēles. Katru no tām plānots izstrādāt pēc individuāla projekta. Spēļu idejas, dizains un norises gaita izstrādāti sadarbībā ar DAP Pierīgas reģionālās administrācijas dabas izglītības un dabas ekspertiem, nodrošinot pēc iespējas augstāku rezultātu kvalitāti gan no dabas izziņas, gan interpretācijas viedokļa. Projekta pirmajā kārtā spēļu tematika tika vērsta uz trīs dažādu ekosistēmu - saldūdeņu, purvu un zālāju izzināšanu. Šajā secīgajā 2. kārtā esošais spēļu saturiskais piedāvājums tiks papildināts ar meža ekosistēmas, piekrastes ekosistēmas un invazīvo sugu izzināšanas spēlēm. Tādējādi, mobilās dabas izglītības klases saturiskajā piedāvājumā tiks nosegtas piecas tematiskās ekosistēmas - saldūdeņi, purvi, zālāji, meži un jūras piekraste. Tas, savukārt, ļaus veidot labāku izpratni par dažādu ekosistēmu elementu savstarpējo saistību, to potenciālajiem apdraudējumiem, apsaimniekošanas veidiem un nozīmi. Kā arī dos katram indivīdam iespēju iesaistīties ekosistēmas saglabāšanā - "ko konkrēti es varu darīt (vai nedarīt), lai nodrošinātu situācijas uzlabošanos?".

  • Meža ekosistēmu un piekrastes ekosistēmu virzieni:
    • Lielformāta, galda stratēģiskā spēle “Meža dārgumi” sniegs priekštatu par dabiskas meža ekosistēmas uzbūvi, daudzveidību, kā arī dažādu dabisko elementu ciešo savstarpējo saistību un mijiedarbību. Apzinoties meža ekosistēmas trauslumu, tiks veicināta spēles dalībnieku izpratne par negatīvo antropogēno ietekmi, rosinot ieradumu maiņu.
    • Spēle "Izlaušanās istaba", kas pielāgojama gan meža ekosistēmu, gan piekrastes ekosistēmu izzināšanai, interesantā un aktīvā veidā.
  • Invazīvo sugu virzieni:
    • Mobilās dabas izglītības klases saturisko piedāvājumu plānots papildināt ar invazīvo sugu spēļu kāršu papildus tirāžu (gan lielformāta A5, gan standarta izmēra). Kārtis atspoguļo invazīvās sugas un to apdraudējumu. Kārtis veidotas zinātniski pamatotā dalījumā pēc invazīvo sugu bīstamības pakāpes un balstās riska analīzē (Riska analīze pieejama šeit: https://latvianature.daba.gov.lv/aktivitates/c-5-2-vadliniju-izstrade-sugu-ieklausanai-latvijas-invazivo-sugu-saraksta/).
    • Mobilā foto stacija mobilajai dabas izglītības klasei. Mobilā foto stacija sniegs iespēju pasākuma apmeklētājiem nofotografēties un pasākuma laikā saņemt drukātu vai elektronisku fotogrāfiju, kura atraktīvā veidā personalizēta ar logotipiem, rīkotā pasākuma nosaukumu, pasākuma tematikai atbilstošu uzrakstu vai svarīgu vēstījumu, tādējādi apmeklētājiem nodrošinot reprezentatīvu priekšmetu vai foto izplatīšanai apmeklētāju sociālo tīklu kontos. Mobilā foto stacija ne tikai piesaistīs apmeklētāju uzmanību mobilajai dabas izglītības klasei pasākumos, kur apmeklētājiem pieejams plašs piedāvājums un veicinās DAP LIFE-IP LatViaNature projekta mobilās dabas izglītības klases atpazīstamību, bet arī sniegs iespēju nodot svarīgus, ar dabas aizsardzību saistītus vēstījumus reprezentatīvu suvenīru veidā. Mobilā foto stacija ļaus saturiski papildināt mobilās dabas izglītības klases informatīvo piedāvājumu un to pielāgot attiecīgā pasākuma tematam: piemēram, "Bīstamās invazīvās sugas", ''ES Biotopu direktīvai Latvijā 20!", "Latvijas daba Natura 2000 tīklā" u.c. Jāuzsver, ka mobilo foto staciju būs iespējams izmantot jebkurā DAP organizētā pasākumā, jo attēli pielāgojami jebkurai tematikai.
  • Papildus visām spēlēm plānots izveidot lielformāta banerus, kas ļaus vizuāli uzskatāmā veidā attēlot spēļu noteikumus un citu ar spēlēm saistīto vizuālo informāciju.
  • Visas spēles plānotas interaktīvas, iesaistošas un uzmanību piesaistošas. Tādas, kas pirmajā mirklī rada iespaidu par lielisku izklaidi, taču spēles gaitā pakāpeniski atklājas arī pievienotā izzinošā vērtība. Spēles paredzētas dažāda vecuma auditorijai - interesantas pieaugušajiem, ģimenēm ar bērniem un jauniešiem. Tehniski spēles plānotas piemērotas āra apstākļiem, ātri un ērti uzstādāmas, kā arī izgatavotas no izturīgiem un, iespēju robežās, videi draudzīgiem materiāliem.

 

» PROJEKTA MĒRĶIS

Papildināt mobilās dabas izglītības klases piedāvājumu, radot inovatīvus, iesaistošus, mūsdienu vizuālajām prasībām atbilstošus dabas izglītības materiālus. 

 

» GALVENIE UZDEVUMI  

  • Iepirkuma organizēšana un līguma slēgšana par lielformāta spēļu “Meža dārgumi” un “Izlaušanās is-taba”, kā arī baneru izgatavošanu.

  • Iepirkuma organizēšana un līguma slēgšana par mobilās foto stacijas un tās piederumu piegādi.

  • Iepirkuma organizēšana par invazīvo sugu kāršu (lielformāta A5 un standarta izmēra) izgatavošanu.

  • Invazīvo sugu kāršu (lielformāta A5 un standarta izmēra) izgatavošana.

  • Mobilās foto stacijas un tās piederumu iegāde.

 

» PLĀNOTIE REZULTĀTI

  • Veikto uzdevumu izpildes rezultātā tiks izstrādātas lielformāta spēles “Meža dārgumi” un “Izlaušanās istaba”, kā arī izgatavoti baneri, invazīvo sugu kārtis (lielformāta A5 un standarta izmēra). Būs iegādāta arī viena mobilā foto stacija un tās piederumi.
  • IDENTIFIKĀCIJAS Nr.
    • 1-08/44/2024
       
  • ĪSTENOŠANAS LAIKS
    • 10 mēneši (01/03/2024 - 31/12/2024)
       
  • KOPĒJAIS FINANSĒJUMS
    • 28 210 EUR finansējums no LVAF
       
  • ĪSTENOŠANAS VIETA
    • Latvija
       

» Dabas aizsardzības pārvalde
Baznīcas iela 7, Sigulda, Siguldas novads, Latvija, LV-2150.
E-pasts: pasts@daba.gov.lv
Mājaslapa: www.daba.gov.lv

 

KONTAKTINFORMĀCIJA

Ieva Saleniece

Projekta vadītāja - Siguldas birojs, Baznīcas iela 7, Sigulda, LV 2150
ieva.saleniece [at] daba.gov.lv